Şanghay’da Seçimlerde Oy Kullanabilmek


Önümüzdeki Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde Şanghay’da oy kullanmak mümkün olacak. Eğer burada yaşıyor ve oyunuzu konsoloslukta vermek istiyorsanız yapmanız gerekenleri aşağıya alıntıladığım konsolosluk duyurusunda bulabilirsiniz. Herkesi, vatandaşlık görevimiz olan “oy vermek” eylemini gerçekleştirmeye davet ediyorum naçizane 🙂 

Bu arada hedefi “son yerel seçimlerde Türkiye’de ortaya konan sivil inisiyatifi Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurtdışında da inşa etmek, örgütlemek; açık, eşitlikci, önkoşulsuz demokratik katılımın önündeki engelleri aşmak ve oylarımıza sahip çıkmak” olan partilerüstü bir oluşumdan da bahsedeyim kısaca. Gurbetin Oyları adlı bu oluşumun gönüllüleri arasına katılarak yurtdışında yaşadığınız bölgedeki oy verme yerlerinde sandık gözlemci olabiliyorsunuz. Bu şekilde bir isteği olanlar detaylı bilgileri oluşumun web sayfasında bulabilirler. 

cinde-oy-kullanmak

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

T.C. ŞANHAY BAŞKONSOLOSLUĞU’NUN DUYURUSU – 13 HAZIRAN 2014

1) Başkonsolosluğumuz görev bölgesini oluşturan Şanghay şehri ile Anhui, Jiangsu ve Zhejiang Eyaletlerinde ikamet eden vatandaşlarımız, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Başkonsolosluğumuzda ya da ülkemizdeki gümrük kapılarında oy kullanabilecektir.

2) Gerek Başkonsolosluğumuzda gerek gümrük kapılarında oy verebilmek için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde kayıtlı olmak gerekmektedir.

3) Şanghay şehri ile Anhui, Jiangsu ve Zhejiang Eyaletleri’nde ikamet eden vatandaşlarımızın, yurtdışı seçmen kütüğünde yer alabilmeleri için Başkonsolosluğumuzda “Adres Beyan” işlemi yaptırmaları zorunludur. Adres beyanı şahsen veya posta yoluyla yapılabilmektedir. Şahsen yapılacak başvurularda nüfus cüzdanının ibrazı yeterlidir. Posta yoluyla yapılacak başvurularda ise, nüfus cüzdanı fotokopisiyle birlikte aşağıdaki dilekçenin doldurularak Başkonsolosluğumuza gönderilmesi gerekmektedir. Adres Beyan işlemini yaptırmış olan vatandaşlarımız, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını www.ysk.gov.tr adresinin “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” bölümünden şimdiden kontrol edebilirler.

4) “Yurtdışı Seçmen Kütüğü” 2 Temmuz 2014 Çarşamba günü Türkiye saatiyle 08.00’de www.ysk.gov.tr adresinde ilan edilmeye başlayacak ve 9 Temmuz 2014 Çarşamba mesai saati bitimi itibarıyla ilana son verilecektir. Vatandaşlarımızın, yurtdışı seçmen kütüğünde yer alıp almadıklarını ve kendileriyle ilgili bilgilerin doğruluğunu 2-9 Temmuz 2014 tarihleri arasında www.ysk.gov.tr adresi üzerinden kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu kontrol sonucunda: a) Seçmen niteliği taşıdığı ve yurtdışında yerleşik olduğu halde ya da daha önce adres beyanı yapmış olmasına rağmen yurtdışı seçmen kütüğünde ismi bulunmayan seçmenlerin; b) Kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen seçmenlerin, başvurularını yenilemek ve durumlarını bildirmek amacıyla şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kayıt veya değişiklik için postayla yapılan müracaatlar dikkate alınmayacaktır. İlân edilen yurtdışı seçmen kütüğüne, seçmen niteliğini taşıyan vatandaşlar ancak kendileriyle ilgili olarak itiraz edebilirler. İtirazlar, Yurt Dişi İlçe Secim Kurulu Başkanlığına doğrudan veya ilce secim kurulları ya da konsolosluklar aracılığıyla yazılı olarak yapılacaktır. Kimliğini ispat edemeyenlerin, delil ve gerekçe göstermeyen ve bunları itiraz dilekçesine eklemeyenlerin itirazları ile süresinde yapılmayan itirazlar incelenmeyecektir. Kimliğin ispatında, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşımayan kimlik belgelerine itibar edilmeyecektir. Yabancı ülke makamlarınca düzenlenmiş kimlik belgeleri kullanılamayacaktır.

2014-Cumhurbaskanligi-secimleri-sangay

Yerleşim yeri yurtdışında olup da, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmayan ve ilan suresi (2-9 Temmuz) içinde herhangi bir nedenle Türkiye’de bulunan vatandaşlarımızın kütüğe kaydı, Adres Beyan Formu’nu (http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks.html?pageindex=11) “Yurt Disi İlçe Secim Kurulu Başkanlığına” doğrudan vermeleri ya da “ilçe secim kurulları” aracılığıyla iletmeleri halinde yapılacaktır. 9 Temmuz 2014 mesai bitiminden sonra yurtdışı seçmen kütüğüne ilişkin olarak yapılan hiçbir başvuru kabul edilmeyecektir.

5) Cumhurbaşkanlığı secimi için ülkemizdeki gümrük kapılarında aşağıdaki tarihlerde oy kullanılması mümkün olacaktır.
Gümrüklerde birinci tur oy verme işlemi: 26 Temmuz 2014 – 10 Ağustos 2014
Gümrüklerde ikinci tur oy verme işlemi: 17 Ağustos 2014 – 24 Ağustos 2014

6) (Başkonsolosluğumuzdaki oy verme gün ve saatleri gibi) seçimlerle ilgili diğer ayrıntılar kesinleştikçe, Başkonsolosluğumuzun web sayfasında yayınlanmaya devam edilecektir (http://sanghay.bk.mfa.gov.tr “Duyurular” bolumu). Vatandaşlarımızın web sayfamızı düzenli aralıklarla ziyaret etmeleri, Başkonsolosluğumuzun duyuru ve faaliyetlerinden vakitlice haberdar olmaları bakımından önem taşımaktadır.

7) Başkonsolosluğumuz görev bölgesini oluşturan Şanghay şehri ile Anhui, Jiangsu ve Zhejiang Eyaletlerinde ikamet eden vatandaşlarımız secimler hakkında olabilecek sorularını resmi e-posta adresimize (consulate.shanghai@mfa.gov.tr) iletebilirler.

POSTAYLA ADRES BEYANI ICIN DILEKCE ORNEGI için tıklayın.