Şanghay’ın Antikacılar Sokağı


Şanghay’da olduğunu bildiğimiz ama bir türlü ziyaret etmeye fırsat bulamadığımız Antikacılar Sokağı’nı gezebildik sonunda.. Buraya yaptığımız geziye Gençerlerin Şanghay ziyareti vesile olmuştu, yazısını yazmak da ancak bugüne kaldı.. Son zamanlarda iş yoğunluğu, spor aktiviteleri, tembellik vb. nedenlerle siteyi biraz boşlamış gibiyim, biliyorum, okuyucular da zaten yorum yazmıyor, iyice şevkim düşüyor 🙂 Neyse, sızlanmayı bırakıp antikalara geri dönelim..

Antikacıların toplandığı bu mekan, Şanghay’ı bilenler için söylüuorum, People Square’in biraz güneyinde, Xintiandi’nin ise hemen batısında kalıyor.. Bu bağlamda epey merkezi bir lokasyonu olduğunu söyleyebiliriz yani.. “Xizang Lu – Liuhekou Lu” veya “Dongtai Lu – Zizhong Lu” kesişimleri sizi buraya getirecektir.. Biz taksi ile geldik ve ilk adresi söyledik, gezmeye Liuhekou Road’dan başladık. Metro ile 8 veya 10 no’lu hattın Laoximen durağının 5 no’lu çıkışı en yakın opsiyon gibi görünüyor.

Burası aslında tek bir sokaktan ziyade bir kaç sokağın birleşiminden oluşan minik bir mahalle görüntüsünde, Antikacılar Pazarı veya Antikacılar Mahallesi de diyebiliriz belki Antikacılar Sokağı yerine.. Liuhekou Lu’dan girdiğinizi varsayarsak sokağın sonuna kadar sağlı sollu dükkanları göreceksiniz ve sonrasında sağa veya sola dönerek gene benzer dükkanların olduğu Dongtai Road’a gelmiş olacaksınız.. Gerek sokakta sergilenen ürünleri inceleyebilir, gerek de dükkanların içine girerek o antika havasını soluyabilirsiniz..

Antikacı dükkanlarının hemen hepsinde sıkı pazarlık yapmanız gerektiğini hatırlatmak isterim.. Fake market tecrübesi olanlar burada fazla zorlanmayacaktır 🙂 Tek tük bazı dükkanlarda ise, ki dükkana girdiğinizde bunu bir şekilde tahmin ediyorsunuz, sadece minik bir pazarlık payı bırakıyorlar ve istedikleri fiyatın aşağısına kesinlikle inmiyorlar.. Bir çok dükkanda benzer ürünler satılıyor aslında, ama bazı dükkanlarda gerçekten değişik şeyler bulmak mümkün.. Tabii her ürünün gerçekten antika olmayabileceğini de kolaylıkla anlayabiliyorsunuz 🙂