Şanghay’da Alışveriş İçin 11 Popüler Mekan


Şanghay’a gelip de alışveriş yapmadan dönen olmamıştır herhalde.. İstediğiniz her tür ürünün her türlü farklı kalitesine burada çok cazip fiyatlarla (pazarlık yeteneğinize de bağlı olarak) ulaşmak mümkün.. İleriki yazilarda Şanghay’da kendi alışveriş tecrübelerimden farklı kesitler de sunmayı planlıyorum ama o zamana kadar Internet’te bulduğum bir yazıyı Türkçeye çevirerek sizlere Şanghay’daki alışveriş mekanları konusunda genel bir bilgi vermek istedim.. Öncelikle yazının orijinalinin kaynağını belirteyim ki yazarına duyduğumuz saygıyı gösterelim 🙂

http://gochina.about.com/od/shoppinginshanghai/tp/SH_Markets.htm

Yazı Şanghay’ın en popüler 11 alışveriş mekanından bahsediyor.. Herbiri ile ilgili adres vs. bilgisi verip, kısaca yorumluyor.. Ben de İngilizce okumaktan sıkılanlar için bir güzellik yapıp yazıyı Türkçe’ye çevireyim dedim.. Buyrun, iyi alışverişler..

Şanghay’daki en iyi 11 Pazar

“Pazar” terimi Şanghay’da biraz esnek bir terim.. Hemen hemen aynı malı satan satıcıların tek bir çatı altında, veya açık bir alanda toplandığını düşünün.. Batıdaki rekabetin tersine Çinliler aynı şeyi satarlarsa daha fazla müşteri çekeceklerini düşünürler..

Ve bu da aslında alışverişçiler için yaşamı kolaylaştırıyor.. İnci mi istiyorsunuz? İnci pazarına gidin.. Kumaş mı lazım? Kumaş pazarına gidin.. Çekirge mi alacaksınız? Doğru tahmin, doğru böcek pazarına.. Pazarlık yeteneklerinizi hatırlayın.. Çünkü Şanghay pazarlarında onlara ihtiyacınız olacak..

1. Dong Tai Road Antika Pazarı

* Tanım: Dikkatli olun, “antika” kelimesi geçtiğimiz sene üretilmiş ürünler için de kullanılıyor olabilir..

* Adres: Dong Tai Road & Xizang Nan Road

* Ne zaman açık: Her gün. Sabahtan güneş batana kadar.

* Yorumlar: Dong Tai  Caddesi çok eğlencelidir, özellikle gezinme ve hurdalara bakma modundaysanız.. Road is a lot of fun, especially if you’re in the mood to just wander and look at junk. Mao zamanından kalma bir çok eşyayı bulabilirsiniz burada.. Eski kayıtlar, fotoğraflar, poselenler, fenerler, yemek çubukları, biblolar vs.. Sıkı pazarlık etmeyi unutmayın.. Hazine avında iyi eğlenceler..

2. Pearl’s Circles, Toptan İnci & Taş Pazarı

* Tanım: Toptan tatlısu incileri, tuzlusu incileri, doğal taşlar ve kristaller

* Adres: First Asia Jewelry Plaza, 3rd floor, 288 Fuyou Road

* Ne Zaman Açık: Her gün. 10:00-18:00.

* Yorumlar: Hayalleriniz rehberiniz olsun.. Çok düşük fiyatlara gönlünüze göre mücevherat tasarlayabilirsiniz.. Her satıcıda tonlarca hazır mücevherat bulabileceğiniz gibi kendi tarzınızı da yaratabilirsiniz.. Sadece birkaç dakika içinde gözlerinizn önünde herşeyi ipe dizmeye başlayacaklardır.. Altın kuralımız burada da geçerli: pazarlık, pazarlık, pazarlık!

inci

3. Hong Qiao New World İnci Pazarı

* Tanım: Hemen yukarıda, 2 no’lu maddedeki pazarla aynı tipte ama daha büyük bir mekan.

* Adres: Hong Mei Road & Hong Qiao Road

* Ne Zaman Açık: Her gün. 10:00-22:00.

* Yorumlar: Şehir merkezinde kalan turistler gözönüne alındığında biraz sapa kalıyor yer olarak ama akşam 10’a kadar açık olduğu düşünülürse zaman ayrılabilir.. Pearls’s Circles’da olduğu gibi hazır ürünlerden seçebileceğiniz gibi kendi tasarımlarınızı da yaptırabilirsiniz.. Tatlısu incilerinin Çin’deki yeri ayrıdır gerçekten..

4. Yatai Xinyang Moda&Hediye Pazarı

* Tanım: Yerin altında belki yüzlerce dükkan.. Kıyafet, oyuncak, mücevherat ve bir çok imitasyon (veya ‘çakma’) çanta ve saat bu dükkanlarda mevcut..

* Adres: <Science and Technology Museum> Metro İstasyonu (Metro Line 2), Pudong

* Ne Zaman Açık: Her gün. 10:00-18:00

* Yorumlar: Xiang Yang’da bulunan meşhur ‘çakma’ marketin 2006’da kapanmasından sonra oradaki bir çok satıcı bu mekana geldi.. Burada uygun fiyata bir çok çeşit hediyelik eşya bulabilirsiniz.. Şanghay tişörtleri, yemek çubukları, yastık kılıfları, paşminalar vs.. Gene bir uyarı: ‘Çakma’ sözkonusu olduğunda, ödediğinizin karşılığını (kalite bazında) alırsınız.. Ve tabiiki gene de gereğinden fazla ödemiş olacaksınız..

5. Shanghai Longhua Moda&Hediye Pazarı

* Tanım: Outdoor market full of stalls selling the same thing as #4 above.

* Adres: 2465 Longhua Road & Longhua Tapınağı’nın yakınında

* Ne Zaman Açık: Her gün. 10:00-18:00.

* Yorumlar: Yukarıda bahsi geçen meşhur marketin kapanmasının ardından bir kısım satıcı da buraya dükkan açmış bulunuyor.. Satılan ürünler yukarıda bahsedilen ürünlerle aynı.. Ama buranın bir avantajı Longhua Tapınağı’na yakın olması.. Böylece alışverişin yanısıra tapınağı gezme olanağınız da bulunuyor..

6. Shanghai South Bund Kumaş Pazarı

* Tanım: Kumaşçı ve terzilerle dolu 3 katlı bir mekan

* Adres: 399 Lujiabang Road (The Bund’un yakınında)

* Ne Zaman Açık: Her gün. 10:00-19:00.

* Yorumlar: Tasarım rüyalarınız burada gerçeğe dönüşebilir.. Geleneksel Çin elbiseleri, kaşmir montlar, erkek gömlekleri.. Mekan içerisindeki hemen her tezgahın kendi terzisi var ve her istediğinizi en geç bir hafta içerisinde size teslim edebilirler.. Size tavsiyemiz, beğendiğiniz bir kıyafeti getirip aynısını ordan seçeceğiniz farklı bir kumaş ile diktirmeniz.. Kataloglardan seçeceğiniz kıyafetlerden aynı sonuçları elde edemeyebilirsiniz.. İmkanınız varsa Çince bilen biri ile gelin.. Öte yandan bazı terziler İngilizce de konuşabiliyor..

7. Shanghai Shiliu Puhong Qixiang Kıyafet Pazarı

* Tanım: Kumaşçı ve terzilerle dolu 3 katlı bir mekan daha.

* Adres: 168 Dongmen Road, Yuyuan Garden’ın yakınında.

* Ne Zaman Açık: Her gün. 10:00-18:00.

* Yorumlar: Bir yukarda anlatılan mekana çok benzeyen bir mekan daha.. Ama burası yukardaki pazara nazaran çok daha sessiz ve içeride dolanan turist sayısı çok daha az.. Aynı ürünleri burada da bulabilirsiniz.. Fiyatlar da gene birbirine çok yakın.. Tavsiyemiz ise gene yanınızda Çince bilen birini getirmeniz, özellikle karmaşık bir şeyler diktirme niyetiniz varsa..

8. Çiçek, Kuş, Balık ve Böcek Pazarı

* Tanım: Evcil hayvan ve malzemelerini satan bir çok satıcı.. Sadece böcekler için bile gidilebilir..

* Adres: Tibet Road & Fuxing Road (Dong Tai Road’a birkaç dakikalık yürüme mesafesinde)

* Ne Zaman Açık: Her gün. 10:00-18:00.

* Yorumlar: Eğer dövüşen çekirge almayı veya kuşlarınız için yem bakmayı düşünmüyorsanız, burası alışverişten ziyade şaşkın şaşkın bakmak için geleceğiniz bir mekan.. “Acayip” ve “tuhaf” kelimelerinin gerçek anlamlarını buraya yapacağınız gezide görebilir, kameranızla çok ilginç pozlar yakalayabilirsiniz..

9. Cybermart

* Tanım: Bilgisayar/cep telefonu/kamera/vs. her türlüsünü bulabileceğiniz 3 katlı bir mekan

* Adres: 1 Huai Hai Middle Road & Xizang (Tibet) Road

* Ne Zaman Açık: Her gün. 10:00-21:00.

* Yorumlar: Burada her tür elektronik eşyaya ulaşabilirsiniz.. Kamera pili, hafıza kartı, boş CD/DVD gibi küçük parçaların yanısıra; iPod, laptop, cep telefonu gibi büyük/pahalı cihazların da rahatlıkla bulunabileceği bir yer.. Tavsiyemiz tercihinizi küçük/ucuz parçalardan yana kullanmanız.. Çünkü eğer Şanghay’da yaşamıyorsanız ve ürünle ilgili bir sorun oluşursa buraya geri getirmeniz bir zor olacaktır..

10. Müslümanlar İçin Cuma Pazarı

* Tanım: Caddenin küçük bir kısmı boyunca dizilmiş islami yiyecek/ürün satan sokak satıcıları

* Adres: Huxi Camii’nin hemen önü, 1328 Changde Road & Aomen Lu, Northern Jing’an District (1328 常德路近澳门路)

* Ne Zaman Açık: Cuma günleri sabahtan öğleden sonraya kadar (Sabahları tüm satıcılar oradayken gidilmesi tavsiye olunur)

* Yorumlar: ‘Han’ olmayan Çin kültürü ile tanışmak için gidilebilecek ilginç bir yer.. Sundukları yiyecekleri deneyin, camiinin etrafında gezinin.. Satıcıların bir çoğu aslen XinJiang bölgesi kökenli.. Bu nedenle yemeklerin lezzeti de klasik Çin yemeklerine göre epeyce farklı.. Satıcıların hemen hepsi çok canayakınlar ama çoğunlukla Mandarin konuşamıyorlar.. El işaretleri ve gülümsemeler ile anlaşabilirsiniz..

müslüman

11. Tianshan Çay Pazarı

* Tanım: Çin çayları ile dolu 3 katlı bir çarşı

* Adres: 520, Zhongshan Xi Road  (中山西录520号)

* Ne Zaman Açık: Her gün. 10:00-18:00.

* Yorumlar:  Eğer tüm çay alışverişinizi tek bir mekanda yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.. İmkanınız varsa Çince konuşan birisi ile gelin.. Yoksa yanınızda bir sözlük getirin ve bolca zaman ayırmaya hazır olun.. Dükkan sahipleri son derece nazikler.. Çaylara dokunun, koklayın, tatlarına bakmak isteyin.. Zaten istemeseniz de çoğu sizi davet edip minik bir bardak içinde bir çok farklı tadı denemenizi sağlayacaklar.. İlk iki katta sadece çaylar mevcut.. En üst katta ise çayın yanısıra biblolar da görebilirsiniz..

çay