Şanghay’da Çin Yeni Yılı Etkinlikleri


Bu sene sevgililer günü ile çakışan Çin Yeni Yılı (diğer bir adıyla Bahar Festivali) için tüm şehirlerde olduğu gibi Şanghay’da da bir çok etkinlik düzenleniyor.. Bir süredir şehir dışında olduğum için bu etkinlikleri ancak şimdi girebiliyorum ama bir çoğu halen devam ettiği için bir süre daha gidip görülebilir durumda.. Bu yazı vesilesiyle de tüm ziyaretçilerin Kaplan Yılı’nı kutlarım 🙂

Çin Yeni Yılı

Yuyuan Garden (Yuyuan Bahçesi)
Bahçe ve Şehir Tanrısı Tapınağı geleneksel Çin usulü bir tapınak fuarı düzenliyor..  100 adet kaplan şeklinde fenerden oluşan bir fener cümbüşü ziyaretçileri karşılıyor..
( 14 Şubat – 3 Mart arası izlenebilir.. )

Jinjiang Amusement Park (Jinjiang Eğlence Parkı)
“Big Pendulum Bob” adındaki yeni eğlence aracının ziyaretçilere çığlıklar attıracağı söyleniyor..

Shanghai Botanical Garden (Şanghay Botanik Bahçesi)

Bahçede, Kaplan Yılı sebebiyle,  isimleri “kaplan” ile ilişkili olan 30 adet bitki türü sergilenecek.. Ziyaretçiler ayrıca bitkilerde boya yapıp Çin Yeni Yılı kartlarını boyayabilecekler..
(14 Şubat – 28 Şubat arası izlenebilir)

Shanghai Ocean Aquarium (Şanghay Okyanus Akvaryumu)
Akvaryumdaki dalgıçlar Çin Mitolojisindeki Şans Tanrısı gibi giyinecekler.. Yeni yılın sevgililer günüyle çakışması dolayısıyla akvaryumun bir bölümü de sevgililer için “öpüşme zamanı”na ayrılacak..
(13 Şubat – 19 Şubat arası izlenebilir)

Changfeng Ocean World (Changfeng Okyanus Dünyası)
Tatil boyunca akvaryumda su altı sihir gösterisi izlenebilir.. Gösteri, bir cadı tarafından köpek balıkları ile dolu bir su deposundaki kafese kapatılan deniz kızının buradan kurtuluşunu sergiliyor..
(13 Şubat – 28 Şubat arası izlenebilir)

Shanghai Zoo (Şanghay Hayvanat Bahçesi)
Hayvanat bahçesinde çocuklara kaplanlar ve yaşamlarıyla ilgili bilgiler verilecek.. Çocuklar ayrıca kaplan maskeleri de yapabilecek..
(15 Şubat – 19 Şubat arası izlenebilir)

Shanghai Wildlife Park (Şanghay Vahşi Yaşam Parkı)
Ziyaretçiler özel araçlar içerisinden kaplanları besleyebilecekler.. Ayrıca ziyaretçiler çektikleri fotoğrafları  www.shwzoo.com web sitesine yükleyip Expo ödüllü fotoğraf yarışmasına da katılabilecekler..
(14 Şubat – 20 Mart arası izlenebilir)

Alışveriş
Hemen hemen tüm mağazalarda yeni yıla özel, %80’e varan indirimler mevcut.. Bazı mağazalarda bu indirimler 28 Şubat’a kadar sürüyor.. Mağazaların açılış-kapanış saatleri de bu bağlamda esnekleşiyor..