Şanghay’da Gezinti (Mekan#1 – Xintiandi)


Çinlilerin genel inanışına göre havalar Çin Yeni Yılı’ndan sonra ısınmaya başlarmış.. Bizdeki cemre düşmesi olayı gibi bir şey.. Geçtiğimiz hafta itibariyle kaplan yılına girdik, ve bu haftasonu tesadüf müdür bilmiyorum, acaip güzel bir hava vardı.. Masmavi gökyüzü, güneş ve 15-20 derecelerde gezinen bir hava sıcaklığı.. Biz de bunu fırsat bilerek minik bir Cumartesi gezisi yaptık.. Önce Şanghay’ın popüler/turistik mekanlarından Xintiandi’ye (bu yazı) daha sonra da yemek için Simply Thai’e (bir sonraki yazı) gittik..

Xintiandi, Şanghay’ın merkezinde bulunan, bizim İstiklal Caddesi tarzı, arabaların giremediği, sağlı sollu cafeler, restoranlar, barlar, hediyelik dükkanların bulunduğu bir cadde.. Yaklaşık 30bin metrekarelik alana yayılmış örnek bir şehir planlama projesi de diyebiliriz..

Xintiandi Giriş

Xintiandi’ye ulaşım epeyce kolay.. Taksi ile giderseniz şoföre Xintiandi(Şin-tien-di okunur) demeniz yeterli.. Çok bilinen bir mekan olduğundan dolayı sizi Çince ile ilgili herhangi bir zorluk çıkarmadan caddenin başlangıcına bırakacaktır şoför.. Metro ile gitmek isterseniz ise en uygun istasyon Line-1 üzerindeki South Huangpi Road istasonu.. Buradan kısa bir yürüme ile Xintiandi’ye ulaşabilirsiniz..

Xintiandi Cadde

Xintiandi, hem gündüz hem de gece gezmeleri için ideal bir mekan.. Tabii dışarıda oturup bir şeyler yemenin/içmenin/atıştırmanın keyfine varabilmek için havaların sıcak olduğu zamanlar tercih edilmeli.. Aksi takdirde mekanların içine girmek durumundasınız ve Çin’de sigara yasağının henüz uygulanmadığı bir ülke olduğunu hatırlatırım 🙂

Xintiandi Cadde

Benim tavsiyem, öğleden sonra gibi bir saatte buraya gitmeniz.. Önce ana caddede ve sokak aralarında gezintiler yapmanız, fotoğraflar çekmeniz, daha sonra akşam yemeğinizi istediğiniz bir restoranda yemeniz, yemek sonrasında kahvenizi gene farklı bir mekanda içmeniz, ve günü barlardan birinde bir iki kadeh bir şeyler içerek tamamlamanız olacaktır 🙂