Şanghay’da IKEA’ya gitmek


Hemen her büyük şehirde olduğu gibi İsveç’in imzası olan bu markayı Şanghay’da da bulmak mümkün.. Çince karakterlerle yazılışı ”宜家”, latin karakterlere (PinYin alfabesi) çevrilmiş hali “Yíjiā”, okunuşu ise “ii-jia” olan Ikea’nın Şanghay’daki adresi şöyle:

No.126 CaoXi Road,Shanghai

Taksi ile gitmek isterseniz “ii-jia” kelimesini taksi şoförünün anlayabileceği şekilde telaffuz edebilmeniz yeterli.. Bunun bir kerede olacağını düşünmeyin sakın.. Benim size tavsiyem ise metroyu kullanmanız.. Böylece taksi şoförü ile anlaşabilme stresinden kurtulmuş olursunuz, hem Şanghay’ın İstanbul’u aratmayan trafiğine girmemiş olursunuz, hem de yolculuğunuzu çok daha ucuza getirmiş olursunuz.. Ikea’ya en yakın metro istasyonu Metro Line-1 üzerinde bulunan “Shanghai Indoor Stadium” istasyonu.. Yani öncelikle bulunduğunuz yerden Line 1’e yani 1 no’lu metro hattına ulaşmanız gerekiyor.. Başka bir hat üzerinde oturuyorsanız Line 1’e aktarma yapmalısınız.. Shanghai Indoor Stadium (Şanghay Spor Salonu) istasyonu vasıtasıyla Ikea dışında, Şanghay Futbol Stadı’na ve Şanghay Spor Salonu’na da gidebilirsiniz.. Ben şimdi kısaca Ikea’a nasıl gidildiğini anlatacağım..

ikea

Metrodan inip yukarı çıktıktan sonra istasyonun 7 no’lu çıkışını kullanarak dışarı çıkıyoruz.. Dışarı çıktığımızda aynı istikameti koruyarak yürümeye devam ediyoruz.. Sol tarafımızda büyük bir caddeye (CaoXi Road) paralel gittiğimizi göreceksiniz.. Caddenin karşısına baktığınızda ise spor salonunu ve futbol stadını görebilirsiniz.. Ikea’ya gitmek için 7 no’lu çıkıştan sonra yaklaşık 200 metre kadar dümdüz yürümemiz yeterli.. Bu arada 2 adet ışıktan geçeceğiz ve zaten kısa bir süre sonra Ikea tabelasını göreceğiz..

Ikea Şanghay’da karşılaşacağınız manzaralar ile ilgili de kısaca uyarayım sizi.. Öncelikle kesinlikle haftasonu gitmeMEnizi öneririm.. Yoksa aşırı bir kalabalıkla karşılaşacaksınız.. Haftaiçi mesai saatleri içerisinde gitmek en mantıklısı.. Bu kalabalığın çoğu sandığınız gibi alışveriş amaçlı gelmiyor oraya.. Bazısı rahat Ikea kanepelerinde (yazın klimalarında içerisini gayet iyi serinlettiğini düşünün) şekerleme yapmaya, bazısı arkadaşlarıyla Ikea ürünlerinde resim çektirmeye, bazısı restoranında yemek yemeye geliyor.. Yatakların üzerinde şekerleme yapmayı bırakın, mışıl mışıl uyuyan da gördüm; çocuğunun altını değiştiren de.. Almayı düşündüğünüz mobilyaları çok rahat bir şekilde deneme şansınız olmayabilir yani 🙂

ikea

Şanghay’da evsahipleri genelde yabancılar için “Ikea Stili”nin en uygun olduğunu düşünüp evlerini Ikea mobilyalarıyla dolduruyorlar.. Veya kiracının alması konusunda anlaştılarsa Ikea’dan almasını tercih ediyorlar.. O nedenle Ikea burada epeyce popüler.. İleride Şanghay’da Ikea’ya alternatif mobilya mağazaları ile ilgili de bir yazı yazacağım.. Ikea ile ilgili aktaracaklarım şimdilik bu kadar..