Şanghay’da Expo Hazırlıkları


1 Mayıs’ta başlayıp 31 Ekim’e kadar devam edecek olan Shanghai World Expo fuarı ile ilgili hazırlıklar son aşamaya gelmiş.. Her ülkenin kendisini anlatacak şekilde tasarladığı binaların %80’inde artık iç dekorasyonlara başlanmış.. Ülke binalarının yanı sıra, şirket binalarının da %90’ının tamamlandığı söyleniyor.. Expo Bulvarı’ndaki son kalan detayların da Mart ayı sonunda bitirilmesi planlanıyormuş..

Expo’yu 6 ay boyunca 70 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.. Bunlardan %10’unun yabancı ziyaretçi olacağı tahmin ediliyor.. Olimpiyatlar zamanında yaşanan vize sıkıntısının Expo için yaşanmayacağı, aksine vize alma konusunda kolaylıklar (nasıl kolaylıklar bilemiyoruz..) sağlanacağı bildirilmiş..

Çatalhöyük

192 ülke ve 52 uluslar arası organizasyonun katılacağı ve mühendislik/mimari/teknoloji gibi alanlardaki son gelişmeleri sergileyecekleri Expo Fuarı’nın açılış töreni 30 Nisan akşamı Huangpu Nehri kıyısında havai fişek ve lazer gösterileri eşliğinde yapılacak.. Beijing Olimpiyatlarının açılışını düşündükçe, Şanghay’dan da benzer bir gösteri beklemek mümkün 🙂

Bu arada 100 ülke liderinin de 1 Mayıs’taki açılışta Şanghay’da olması bekleniyormuş.. Ülke liderlerinin dışında, bir çok ünlü de fuar boyunca burayı ziyaret ediyor olacak.. Jackie Chan, Yao Ming gibi Çin’in popüler isimlerinin yanı sıra, Inter Milan futbol takımının da Ağustos ayında buraya gelip İtalya Binası’nı gezmesi bekleniyor.. Son dedikodulara göre Kobe Bryant ve Alan Delon’un da Expo’da görülmesi bekleniyormuş..

China Pavilion - Çin Binası

Expo ile ilgili gelişmelere, haberlere de burada elimden geldiğince yer vermeye çalışacağım..