Şanghay’da Gece Hayatı (#5 – Velvet Lounge)


Şangay Rehberi’nin “Şanghay Gece Hayatı” bölümüne yazıları ile renk katan sevgili Özcan’ın kaleminden bir başka yazı ile karşınızdayız bugün 🙂 Dünyayı dolaşırken uğradıkları Şanghay’ı kendi siteleri Başka Türlü Bir Şey’de yazdıkları yetmiyormuş gibi bir de burada misafir yazarlık yapıyorlar.. Teşekkür ediyorum tekrardan.. Özcan’ın kaleminden Şanghay’ın ünlü gece mekanı Velvet Lounge’u inceleyelim o zaman artık 🙂

Şangay’daki geçirdiğimiz gecelerin önemli bir durağı da Velvet Lounge oldu. Adres olarak French Concession bölgesinde, Julu Lu – Changshu Lu kesişiminde bulunan Velvet Lounge, daha çok gecenin nispeten erken saatlerinde hem bir şeyler içmek hem de sohbet etmek için uygun bir yer. Giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor, vestiyer servisi ise 10 RMB. Mekan içeriye doğru 4-5 odadan oluşuyor ve bir ev hissi verdiği söylenebilir. Nitekim odaların çeşitli yerlerinde yerleştirilmiş koltuklar ve masalar da bu tezi destekliyor.

Müzik gecenin erken saatlerinde lounge tarzında ve daha düşük seviyede iken gecenin ilerleyen saatlerinde ritm dozu artıyor.  Buna paralel olarak da daha çok dans eden insan görmek mümkün hale geliyor. Mekanın ziyaretçileri genellikle yabancı ağırlıklı. Velvet Lounge’a bir kaç kere gittikten sonra benzer yüzleri görmeniz mümkün. Çünkü buranın müdavimi olup buraya çok sık gelen insanlar var.

Velvet Lounge’in en önemli özelliklerinden biri de pizzası. Gece saat 3’den sonra hazırlanmaya başlanan bu pizza, Velvet Lounge’a Şangay’ın en iyi pizzası ödülünü kazandırmış. İçki, sohbet ve müzik üçgeninde yorgun düşmüş bünyelere gecenin ilerleyen saatlerinde ilaç gibi gelecektir.

ŞR’nin notu: Mekan resimlerini bu sefer Google’dan bulduğumu belirtir, yazılarıyla Şanghay Gece Hayatını renklendiren sevgili Özcan’a bir kez daha teşekkürlerimi sunar, dünya turlarında başarılar dilerim 🙂