Şanghay’da Gözlenen Expo Etkileri


Çin’in 2008 Olimpiyatlarından sonra düzenlediği en büyük etkinlik olarak gösterilen 2010 Şanghay Expo Fuarı’nın başlamasına sayılı günler kala artık şehirdeki hazırlıklar da son aşamaya geldi diyebiliriz.. Geceli gündüzlü inşaatlar gerek fuar alanında gerekse şehir içinde halen sürüyor.. Bunun yanısıra ziyaretçilere güzel bir Şanghay tecrübesi yaşatmak için her türlü önlem de alınmakta..

Benim bu yazıda bahsetmek istediğim konu, yapılan inşaatlar, renovasyonlar bir kenara; Expo Fuarı nedeniyle şehrin yaşanılan kısmında ne gibi değişilikler olduğu.. Aşağıda madde madde yazacağım gözlemler gerek benim son 6 ayda yaşadıklarıma, gerek de benden daha eski Şanghay’lıların tecrübelerine dayanmaktadır..

Şangay 2010 Expo Fuarı

  • Şehirdeki DVD satıcılarının bir çoğu kepenk indirmek zorunda kaldı.. Daha doğrusu artık korsan DVD konusunda Şanghay polisi daha sıkı çalışmaya başladı diyebiliriz.. Kepenk indirmeyenler dükkanlar ise şu an “görünürde” sadece bandrollu Çin filmi DVD’lerini satabiliyorlar..
  • Yayalar trafik ışıklarına çok daha fazla bir şekilde uymaya başladılar.. Arabalar için her ne kadar aynı şeyi söyleyemesek de, artık bir çok yayanın karşıya geçmek için kendilerine yeşil yanmasını beklediğini görüyorum..
  • Aynı şekilde metro istasyonlarında metroya iniş-biniş sırasında yaşana kargaşa da epeyce azalmış durumda.. İnsanlar artık kapı noktalarının sağ ve solunda sıraya girip, orta kısmı metrodan inenlere ayırmayı alışkanlık haline getirmek üzereler diyebilirim..
  • Metrodaki yürüyen merdivenlerinde uzun süredir oturtulmaya çalışılan “sağda dur, solda yürü” mantığı da yavaş yavaş yerleşiyor gibi.. Gerçi her ne kadar yerleşse de bir kişinin bile solda durarak bozabileceği bir mantık 🙂
  • Artık tüm metro (+maglev) istasyonlarının girişinde güvenlik kontrol noktaları var ve çantanızı X-ray’den geçirmeniz gerekiyor..
  • Önceki yazılarda da belirttiğim üzere 4000 adet yeni taksi trafiğe çıkmış durumda.. Yeni alınan BMW polis arabaları da cabası 🙂
  • Otel fiyatlarının ve hatta ev kiralarının da arttığı söyleniyor.. Bununla ilgili kesin bir kanıta sahip olmasam da doğru olduğunu tahmin ediyorum..
  • Zaten geniş bir metro ağı olan şehir, Expo nedeniyle yeni eklenen hatlarla birlikte, artık toplu taşıma konusunda dünyanın en iyilerinden biri oldu diyebiliriz..

Şimdilik aklıma gelenleri satırbaşları şeklinde sıralamaya çalıştım.. nuttuğum bir şey varsa hatırlatın lütfen 🙂