Şanghay’da Internet’ten Yemek Siparişi


İstanbul’dayken; evde yemek olmadığında, veya şirkette fazla mesai olduğunda yorulmadan karın doyurmak için tercih ettiğimiz tek seçeneğimiz vardı: yemeksepeti… Birçoğumuzun en az bir kere internetten sipariş vermek için bu siteyi kullanmış olduğuna eminim.. Şanghay’a geldiğimde de aklımdaki sorulardan bir tanesi, acaba 20milyonluk bir şehirde insanlara evlerinde karın doyurma şansı veren, internetten online sipariş alan, içeriğinde tatmin edici çeşitlilikte restoran bulunduran bir web sitesi var mıydı? Sorunun cevabı, beklenildiği üzere, evet..

Kuruluşumuzun adı Sherpa.. Veya Sherpa’s olarak da geçiyor.. Web sitesi ise http://www.sherpa.com.cn adresinde hizmet veriyor.. 1999 yılında kurulan Sherpa Şanghay’ın (ve hatta 3 şehrin daha.. Beijing, Hangzhou, Suzhou..) bir çok bölgesine motorsikletli elemanlarıyla siparişleri ulaştırıyor.. Internetten yemek siparişi vermeyi seviyorsanız, mutlaka bu siteyi ziyaret etmenizi öneririm..

Siteye ilk girişinizde size oturduğunuz yeri soran bir formla karşılaşacaksınız.. Burada evinizin/şirketinizin bulunduğu sokak ile ona en yakın kesişim sokağını girmeniz gerekiyor (Şanghayda adres tarifi ile ilgili olarak yazdığım yazıda bu konuyu anlatmıştım) Sokak ismini gireceğiniz kutucuklar kullanıcı dostu olarak tasarlanmış ve siz ilk harfleri yazdıkça size uygun sokak isimlerini getiriyor.. Ana sokağınızı yazdıktan sonra ise alt kutucuk size bu ana sokakla kesişen sokakların hangisi olabileceğini söyleyerek bir yardımda daha bulunuyor..

Sherpas-Şangay

Bu iki ana bilgiyi girip Go butonuna tıkladığınızda sizin karşınıza bulunduğunuz mekana yemek söyleyebileceğiniz restoranların listesi geliyor.. Bu listeyi görünce seçeneklerinizin gerçekten çok geniş olduğunu göreceksiniz.. İstediğiniz her çeşit mutfak karşınızda olacak.. O an canınız ne yemek istiyorsa ilgili restoranı seçerek o restoranın Sherpa sayfasına gidiyorsunuz.. Sayfada yer alan yemeklerden istediğinizi gene üzerlerine tıklayrak seçiyorsunuz.. Seçtiğiniz yemekler sağ taraftaki listede görüntülenecek.. Siparişiniz bittiğinde View Order’a tıklayarak bir sonraki adıma geçiyosunuz.. Burada siparişinizi görüntülüyor ve adres bilgilerinizi giriyorsunuz.. (Bu arada, eğer siteye üye olursanız her seferinde detaylı adresinizi girmenize gerek kalmaz.. ) Adres bilgilerini girip Order butonuna tıkladığınızda işlemimiz sona eriyor..

Sherpas-Şanghay Sherpa-Şanghay

Genelde siparişlerin teslim süresi 45 dakika, teslimat ücreti ise 15RMB.. Eğer oturduğunuz yere uzak bir restoran seçerseniz teslim süresi 60dakika veya üstü, teslimat ücreti ise 30RMB oluyor.. Sitenin bizim yemeksepeti’nden farkı, tüm siparişleri Sherpa elemanlarının getirmeleri.. Onun dışında yemeksepeti gibi içeriğinde yüzlerce farklı restoranı barındırıyor ve online yemek siparişleriniz için size epeyce bir alternatif sunuyor.. Sonuç olarak, Şanghay’da interneti kullanarak karın doyurmak istiyorsanız bu siteyi mutlaka kullanmanızı öneririm 🙂