Şanghay’ın Sihirli Numarası: 962288


962288.. 962288.. 962288.. Şanghay’da, hatta Çin’de, telefonunuza kaydedeceğiniz en önemli numaralardan bir tanesi.. Öncelikle nasıl aranacağı ile kısa bir bilgi:

Şanghay içindeyseniz: 962288

Çin’in başka bir şehrindeyseniz: 021-962288

Çin dışındaysanız: +86-21-962288

Şanghay’da yaşayabileceğiniz sorunlardan bir tanesi dil problemi olacaktır.. Onlarca dili anadiliniz gibi de konuşsanız, Çince bilmiyorsanız nüfusun %90ı ile vücut dili haricinde anlaşmanızın imkanı yok gibi.. O nedenle bu çağrı merkezi numarası bir çok yerde işinize yarayabilir.. Tabii İngilizce biliyor olmanız koşulu ile..

962288

Mesela  taksidesiniz.. Elinizde size verilmiş olan bir adres var ama bunu ne şekilde telaffuz ederek söylerseniz söyleyin taksi şoförü sizi anlamıyor.. Hemen bu numarayı arıyorsunuz, çıkan operatöre derdinizi İngilizce olarak anlatıp, telefonu taksi şoförüne uzatıyorsunuz.. Operatör taksi şoförünün anlayabileceği şekilde ona yolu tarif ediyor ve sorununuz çözülmüş oluyor..

Veya bir tiyatrodasınız.. Bilet almak istiyorsunuz.. Ama derdinizi anlatamıyorsunuz.. Hemen 962288’i arıyorsunuz ve yapmak istediğiniz işlemi çağrı merkezindeki operatöre anlatıyorsunuz ve onun tercümesini sayesinde işinizi hallediyorsunuz..

Bu gibi basit tercüme yardımlarının yanısıra gene bu çağrı merkezi vasıtasıyla turistik mekanlar, kültürel, sportif aktiviteler, sağlık, ulaşım, eğlence gibi günlük hayatınızda ihtiyaç duyabileceğiniz hemen her konuda yardım alabilirsiniz.. Çağrı merkezinin haftanın 7 günü günde 24 saat hizmetini sürdürdüğünü de belirtelim..

Bu arada bildiğim kadarıyla 962288 aramalarından ücret alınmıyor.. Ama daha önce aramışlığım olmadığı için test etme imkanım olmadı maalesef.. Şahsen kendi cümlelerimle zor da olsa anlaşabilmeyi tercih ediyorum 🙂