Şanghay’da Akrobasi: “ERA – Intersection of Time”


Mekanın önündeki otobüsleri ilk gördüğümde şaşırmıştım.. Gösteri hakkında çok fazla ön-bilgiye sahip olmadığım için bu kadar turist kafilesi getirildiğine göre bu işte bir iş olmalı diye düşündüm 🙂 Gösteriden sonraki düşüncelerim ise, bu gösteriyi gerçekten izlemek lazım şeklinde.. Bu genç çocukların yerçekimine meydan okuyuşlarına şahit olmak lazım.. İlk paragrafta belirtmeliyim ki, görmezseniz çok şey kaçırırsınız..

“ERA – Intersection of Time” geleneksel Çin kültürünü günümüz teknolojisiyle harmanlayıp ortaya mükemmel bir sonuç çıkarak bir akrobasi gösterisi.. Üzerine büyük bir emek, ve bir o kadar da para harcandığı çok belli.. 2005 yılından bu yana yapılan bu gösteriye geçtiğimiz haftasonu şahit olduk ve başından sonuna kadar ilgiyle, ve hatta bir çok yerinde “Yok artık!” nidalarıyla ( ve bazı yerlerde aynı anlama gelen ama bir üst seviye şaşkınlık belirten biraz argo versiyonu ile 🙂 ) eşlik ettik kendilerine..

Bu akrobasi gösterisini izlemek için tek yapmanız gereken herhangi bir akşam programınızı boşaltmak.. Haftanın her günü 19:30da oynuyorlarmış.. Biz Cumartesi gününü tercih ettik, önceden rezervasyon yaptırmadan gittik ama saat 19:00 gibi hala bilet vardı.. Ama salonun 19:30 itibariyle tamamen dolduğunu da belirtmeliyim.. “ERA – Intersection of Time”ın sahneye konulduğu yer, değişik tasarımıyla göze çarpan “Shanghai Circus World” adlı mekan.. Buraya ulaşmak çok kolay.. Metronun 1 no’lu hattına binip “Shanghai Circus World” iniyorsunuz, 3 no’lu çıkıştan çıktığınızda zaten tam karşınızda göreceğiniz değişik yapı az sonra mükemmel bir gösteriye sahne olacak yer..

İki saat boyunca bize unutulmaz anlar yaşatan gösterilerden bazılarını saymak gerekirse, çelik küre içerisinde son hızla giden motorsikletliler (kaç tane olduğunu söylemeyeceğim), üstüste çemberlerin içinden artistik figürlerle geçenler, ayağındaki en az 2 metrelik sopalarla metrelerce havaya uçup belli bir noktaya iniş yapmayı deneyenler, kocaman vazolarla plastik topmuş gibi akılalmaz hareketler yapanlar ve daha bir çok farklı gösteri.. Ve gösteri sırasında canlı olarak çalınan ve söylenen müzikler.. Herşey çok güzeldi..

Bu arada son bir not.. Biletler 80, 180, 280, 380RMB olarak fiyatlandırılmış.. Ama C harfi şeklinde oturulduğu ve sahne yuvarlak olduğu için çok pahalı bilet almaya gerek yok bence.. Fotoğraf ve video çekimine kesinlikle izin verilmiyor, çekenler uyarılıyor.. O nedenle gösteri sırasında maalesef görüntü alamadım.. Gösteriden çekilmiş fotoğraflar internetten bulduğum fotoğraflardır, diğerleri ise bana ait  🙂