Şanghay’da Adres Tarif Etmek


Şanghay’da Türkiye’dekinden farklı işleyen başka bir konu da adres tarif etmek, özellikle de taksideyken.. Aslında bir kere mantığı kaptıktan sonra çok da atla deve bir konu değil.. Taksiye bindiğinizde şoföre nereye gitmek istediğinizi söylemeniz için, daha doğrusu şoförün anlayabilmesi için ihtiyacınız olan şey iki adet kesişen cadde ismi..

Siz her ne kadar “A caddesi X numaralı bina” deseniz de, Şanghay’daki caddeler gerçekten uzun caddeler (bina numaraları bir çoğunda 1000 küsürlere kadar gidiyor) olduğundan dolayı şoförler genelde caddeyi gideceğiniz mekana en yakın dikine kesen caddenin ismini isterler.. Bu nedenle eğer siz bir cadde ismi söyleyince, şoför size el hareketiyle “artı”ya benzeyen bir şekil yapıp bir şeyler söylüyorsa, kastettiği şey “o caddeyle kesişen en yakın hangi cadde var” sorusudur..

Aşağıdaki alışveriş  mekanlarının adreslerinde de, dikkat ettiyseniz, hep iki adet cadde ismi verilmiştir.. Bu caddeler birbirleriyle dikine kesişirler, ve taksi şoförleri için bir caddenin kuzeyine mi/güneyine mi, veya doğusuna mı/batısına mı gitmesi gerektiği konusunda kolaylık sağlamış olurlar..

Kesişim noktasına vardığında taksi şoförü zaten size geldiğinizi belirten birşeyler diyecektir.. Sonrasında ise sizin aradığınız binayı bulmanız ve taksiyi durdurup, ücretini ödeyip, taksiden inmeniz gerekiyor 🙂