Şanghay’da Gezinti (Mekan#2 – Taikang Lu)


Şanghay’daki gezip görülesi mekanlardan bir tanesi de Taikang Lu. Eğer daha önce bahsettiğim mekanlardan biri olan Xintiandi’den hoşlandıysanız, Taikang Lu’yu da görmeniz gerekir diyebilirim..

Taikang Lu’ya taksi ile ulasim gayet kolay.. Şoföre “Tay-kan-lu” demeniz yeterli.. Sizin Taikang Caddesi  (Taikang Lu’nun anlamı bu aslında) üzerinde mekana giriş için kullanılan ana sokağın başında bırakacaktır.. Yok eğer, güzel bir havada, metro+yürüyüş ile gelmeyi tercih ederseniz, 1 no’lu metro hattına binip South Shanxi Road istasyonunda indikten sonra 10-15 dk’lık bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.. Elinizde bir haritayla tabii 🙂

Taikang Lu, aynı Xintiandi gibi bir yapısı olan, renove edilmiş bir Çin mahallesi aslında.. Bir dörtgen düşünün ve bu dörtgenin her bir kenarının bir cadde olduğunu varsayın.. Bu dört caddenin arasında kalan mahalle diyebiliriz Taikang Lu’ya.. Bu caddelerin isimlerini vermek gerekirse,  güneyde Taikang Rd, kuzeyde Jianguo Rd, doğuda Sinan Rd, batıda ise Rujin Rd. Ve ortalarında kalan alanda bizim turistik mahallemiz.. Mahallenin sakinleri hala orada oturmaya devam ediyor bu arada 🙂 İçinde girdiğinizde sizi bir çok dar sokak bekliyor olacak.. Ve tabii ki sokaklara sağlı sollu yayılmış dükkanlar..  Yeme-içme ihtiyaçlarınız için bir çok farklı cafe bulabileceğiniz gibi ayrıca gene çok sayıda elsanatı ürünleri satan dükkanları, sanat galerilerini de gezebilirsiniz..

Buradan alışveriş yapmayı planlıyorsanız, Çin’deki klasik pazarlık usulü alışverişin Taikang Lu’daki dükkanlarda çok geçerli olmadığını söylemem gerekir.. Etiket fiyatlarının normalden pahalı olmasının yanı sıra genelde dükkan sahipleri pazarlığa meyilli de olmuyorlar..  Bu nedenle burayı daha çok birşeyler yemek/içmek, ara sokaklarda fotoğraf çektirmek gibi amaçlarla kullanmanızı tavsiye ederim..