Şanghay’da Taksi Olayı


Şanghay’da ilk gözünüze çarpan şey yollardaki taksilerin çokluğu olacaktır.. Gerçekten de 20 milyon nüfuslu bu şehrin yollarında 50.000’e yakın taksi varmış.. Taksiler İstanbuldaki gibi tek bir renge sahip değiller.. Toplamda 8 farklı renkte taksi mevcut.. Her bir renk farklı bir taksi şirketini temsil ediyor.. Her bir şirketin de kendi politikası doğrultusunda araçları/şoförleri var.. Bazıları üniformalı, çat pat da olsa İngilizce konuşabilen şoförlere, temiz, yeni arabalara sahipken; bazılarında durum tam tersi olabiliyor.. Bu nedenle benim tavsiyem eğer seçme şansınız varsa “açık renk”li taksi seçmeniz.. Özellikle türkuaz ve beyaz renkli taksiler diğerlerine göre bir adım öndeler benim gözlemlerime göre.. Yani bir genelleme yapmak gerekirse taksi rengi açıktan koyuya doğru gittikçe, araç/şoför kalitesi de iyiden kötüye doğru gidiyor diyebiliriz..İstisnaların kaideyi bozmayacağını da belirteyim tabii 🙂

taxi

Şanghay’daki taksilerde “üstü kalsın” muhabbetinin olmadığını da söylemek isterim.. Ücret ne tuttuysa tam olarak ona göre sürücü size paranın üstüne verecektir.. Ne bir eksik, ne bir fazla.. Sizin de bozukları almayıp şoföre bırakmak istemeniz adamın afallamasına yol açabilir 🙂 Ücreti ödedikten sonra her ihtimale karşı taksimetreden çıkan faturayı da almayı unutmayın.. Faturada detaylı ve faydalı bilgiler mevcut.. Saat kaçta, kaç km’lik bir mesafeyi katettiğinizi ve toplamda kaç RMB tuttuğunu bu belgede görebilirsiniz.. Aynı zamanda araç/şoför ile bilgiler de burada mevcut ki negatif bir durumda hakkınızı arayabilesiniz..

Kısaca Şanghay’daki taksi ücretlerinen de bahsetmek istiyorum.. Burada yazacağım tarifeleri gözönüne alırsanız taksici tarafından oyuna getirilip getirilmediğinizi de aşağı yukarı anlayabilisiniz J 2009 yılının Ekim ayında yapılan zamların ardından Şanghay’daki taksimetrelerin fiyatlandırma politikası aşağıdaki gibi oldu:

Gündüz tarifesi (05:00-23:00)

Açılış: 12 RMB (İlk 3 km boyunca sabit)

İlk artış: 2.4 RMB/km (10 km’ye kadar)

İkinci artış: 3.6 RMB/km (10 km’den sonra)

Gece tarifesi (23:00-05:00)

Açılış: 16 RMB (İlk 3 km boyunca sabit)

İlk artış: 3.1 RMB/km (10 km’ye kadar)

İkinci artış: 4.1 RMB/km (10 km’den sonra)

taxi

Bu tarifeye göre eğer çok ekstrem bir mesafe gitmiyorsanız en fazla ödemeniz gereken taksi ücreti 200 RMBdir.. Mesela şehir merkezinden Pudong Havaalanına gidişin 150-200 arası tutması gerekir, daha fazla değil.. Bu oranlara göre hesaplamanızı yapmanızı öneririm..  Diyelim ki bir tezgah sezdiniz, tutması gerekenden fazla bir miktar görünüyor taksimetrede.. O zaman Şanghay Ulaşım İdare Ofisi’nin 63232150 no’lu telefonunu arayıp şikayette bulunabilirsiniz.. Veya faturanın üzerinde yazan bilgilerle taksi şirketini arayıp şikayette bulunabilirsiniz.. En kötü durumda ise 110 acil durum hattını arayabilirsiniz..

Gözünüzü korkutmuş gibi olmamak için şunu da söyleyeyim ki, çok büyük bir ihtimalle bu tür bir sorun yaşamayacaksınız, çünkü buradaki taksilerin tamamına yakını ile gayet güvenli seyahat edebilirsiniz.. Ama bu yazdıklarımı da kötü durum senaryosu olarak aklınızda bulundurun 🙂