Şanghay’da Hint Mutfağı (Kebabs on the Grille)


Şanghay’da sanırım Hint restoranları, Türk restoranlarının dışında en sık uğradığımız restoranlar haline gelmiş bulunuyorlar.. Bunun sebeplerinden biri ailede Hindistan aşığı birinin bulunması olabilir tabii 🙂 Ama Hint yemeklerinin de lezzet olarak damak tadımıza uygun olduğu gerçeğini de yadsıyamayız öte yandan..  Baharatı ve yağı bize göre biraz fazla kullanıyor olabilirler ama çok acı olmadığı sürece bu yemekleri yerken kesinlikle zorlanmıyorsunuz ve tıka basa doyabiliyorsunuz rahatça..

Farklı bir Hint restoranı denemek amacıyla ne zamandır ismini duyduğumuz ama gitme fırsatı bulamadığımız Kebabs on the Grille isimli mekanı denemek istedik geçtiğimiz haftasonu.. Kebabs on the Grille, bir önceki yazıda bahsettiğim The Cool Docks adlı mekan içerisinde yer alan restoranlardan bir tanesi.. Yani buraya ulaşmak için yapmanız gereken The Cool Docks’a ulaşmak.. Bunu da bir kez daha tarif etmek gerekirse, Bund’un kenarında 2 km kadar aşağıya yürümeniz gerektiğini söyleyebilirim.. Veya resmi adresini isterseniz “479 South Zhongshan Road – Fuxing Road” işinizi görecektir..

The Cool Docks’ın içine girip de ortadaki havuzu gördüğünüzde, havuzun köşelerinden birinin hemen karşısında göreceksiniz bu Hint restoranını.. Giriş katında veya bir üst katta oturabilirsiniz.. Gerçi sizi karşılayan görevliler kişi sayınıza ve sigara durumunuza göre sizi yönlendiriyorlar.. Biz üst katta bir masaya oturduk.. Ortamı gayet nezih, güzel bir mekan.. Çok kalabalık da değildi cumartesi akşamı olmasına rağmen.. Garsonların ingilizcesi ve yemekler konusundaki bilgileri de yeterli..

Yemeklere gelecek olursak diğer denediğimiz restoranlara göre yemeklerin acı seviyesinin biraz daha düşük olduğunu söyleyebilirim.. Bu da benim işime geldi tabii, bir ton su içmeme gerek kalmadı 🙂 Lezzet açısından seçtiğimiz her yemekten gayet memnun kaldığımızı söyleyebilirim.. Benim favorim patates içine peynir mantığıyla yapılan “Afghan Aloo” gibi bir ismi olan yemek oldu.. Fiyatları ise diğer Hint restoranları seviyesinde yaklaşık olarak.. Kişi başı 100-125RMB civarı diyebiliriz.. Sonuç olarak gönül rahatlığıyla gidip Hint mutfağının tadına bakabileceğiniz bir mekan olduğunu söyleyebilirim 🙂