Şanghay’da Manav Alışverişi


Meyveyi genelde süpermarket yerine pazardan almayı tercih eden bir millet olarak, Şanghay’da semt pazarlarının alternatifi olarak şehrin yerel manavlarını kullanabilirsiniz.. Semt pazarları ve/veya daha yerel satıcılar da vardır muhtemelen ama kendileri ile ilgili bir tecrübem olmadı henüz.. Daha henüz o kadar yerlisi olamadak Şanghay’ın.. Gerçi ailem ziyarete geldiğinde bir hafta içinde en yerel satıcılardan bile meyve/sebze seçip almayı başarmışlardı ama neyse  🙂

Şangay ManavŞangay Manav

Bu manavları şehrin hemen her yerinde görebilirsiniz.. Bizim yaşadığımız şehrin merkez kısmında nerdeyse her iki sokaktan birinde bir manav var.. Hatta bazen yan yana iki manav bile olabiliyor.. Meyve konusunda size epeyce çeşit sunuyor bu manavlar.. Mevsim meyvelerinin yanı sıra, tropik meyveleri, hatta adını sanını hiç bilmediğiniz şeyleri bile bulmanız mümkün buralarda.. Ve tüm meyvelerin seçmece olduğunu  da eklemeliyim..

Şangay Meyve

Fiyatlar ise markette bulabileceğiniz fiyatlara göre gayet uygun.. Örnek vermek gerekirse (tek tek detaylı örnek verecek kadar verimiz olmadığı için) yukarıdaki fotoğrafı baz alabilirsiniz.. Ayıptır söylemesi, fotoğraftaki meyveler bu akşam itibariyle manavdan alınarak evimize gelmiş meyveler 🙂 Toplam tutarlarının ise 100 RMB olduğunu ekleyeyim.. Türkiyedeki fiyatları tam bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim ama buradaki süper marketlerle karşılaştırıldığında fiyatların uygun olduğunu söyleyebilirim..