Şanghay’da Pet Shop Çarşısı


Hayvansever bir aile olarak (ben daha çok kuşsever, hanım ise köpeksever) Şanghay’da gezerken gördüğümüz hemen her pet shop’ta durur, içerdeki hayvanları izleyerek biraz vakit geçiririz.. Bir ara muhabbet kuşu, sonrasında ise köpek alma planlarımız oldu burada ama şimdilik hiçbiri gerçekleşmedi.. Tabii bu bundan sonra gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor 🙂 Geçtiğimiz hafta, Şanghay Rehberi’ne azımsanamayacak derecede katkıda bulunmuş olan Nisan Hanım’dan öğrendiğimiz bir mekanı da bu bağlamda incelemek istedik.. Mekanımız içerisinde irili ufaklı bir çok pet shop bulunduran büyük geniş bir alan.. Pet Shop çarşısı diyebiliriz diye düşündüm o nedenle..

Lokasyon olarak şöyle bir tarif verebilirim: Öncelikle Wuning Road üzerinde bulunan Carrefour’u biliyor olmanız gerekiyor.. Evinizin lokasyonuna göre buraya taksiyle de gelebilirsiniz (bizim gibi), sonrasında ise kısa bir yürüme mesafesi.. Carrefour’un bulunduğu yer hemen Suzhou Nehri’nin kenarı zaten.. Carrefour’u sağınıza alarak Wuning Road üzerinden devam edin ve köprüyü geçerek nehrin diğer tarafına ulaşın.. İlerde sol tarafta bir KFC tabelası göreceksiniz..  Carrefour’un bulunduğu, yolun sağ tarafından ilerliyorsanız ilk ışıklardan karşıya geçrek Wuning Road’un sol tarafında yürümeye devam edin.. KFC’yi geçtikten sonra biraz ilerde bu sefer bir McDonalds göreceksiniz.. McDonalds’ın hemen yanındaki sokaktan sola doğru devam edin.. Zaten insanları takip ederseniz ileride mekanı göreceksiniz..

Bu geniş alan içerisinde yukarıda da söylediğim gibi bir çok dükkan mevcut.. Bunların bazıları kedi/köpek satıyor, bazılarında muhabbet kuşları, papağanlar bulmak mümkün, bazıları köpek/kedi için özel kışlık giysiler üzerine çalışmış, ayrıca bazılarında da egzotik hayvanlar bulmak mümkün.. Ha bu arada saksı çiçekleri ve aksesuarları satan dükkanları da atlamayalım.. Dükkanların çok lüks, çok hijyenik olduğunu söyleyemeyeceğim maalesef, ama burada o tür kusursuz bir pet shop bulmak çok kolay değil zaten.. Evine evcil hayvan almak isteyenler, veya hali hazırdaki hayvanı için mama, aksesuar vs. ihtiyacı olanlar için ideal bir mekan..

Biz genelde köpek ve kuşların olduğu bölümlerde takıldık.. Köpek fiyatları cinsine göre değişiyor.. 600RMB’ye de köpek var, 1500RMB’ye de.. Aynı şekilde kediler de öyle mesela.. 1300RMB’ye de kedi var, satılık olmayan da kedi (rengi ve cinsinin güzelliğinden ötürü) var.. Satıcılar genelde İngilizce bilmediği için özellikle evcil hayvan almayı düşünüyorsanız Çince bilen biriyle gelmek faydalı olabilir.. Bir de tabii köpeğe (veya kediye vs.) olduğu kadar satıcıya da kanınızın ısınması, onu güvenilir bulma açısından önemli bir nokta diye düşünüyorum.. %100 emin olmak imkansız tabii ama güvenilir bir satıcıdan yapılan alışveriş daha sonrası için de faydalı olacaktır..