Şanghay Expo 2010 Fuar Alanı Kuralları


Expo Fuarı atmosferine artık iyice girdiğimiz şu son günlerde fuar alanı ile ilgili alınan bazı kararlardan da bahsetmek istiyorum kısaca.. Fuar organizasyonu tarafından geçtiğimiz gün yayınlanan resmi bilgiler ışığında aşağıdaki satırbaşlarının hatırlatma ve uyarı açısından önemli olabileceğini düşünüyorum:

  • Fuar alanı 09:00 – 00:00 saatleri arasında açık olacak.. Pavyonlar ise 09:30 – 22:30 saatleri arasında açık olacak.. Ziyaretçiler (tam gün bileti olanlar) fuar alanına 21:00’dan önce girmek zorunda ve fuar alanını 00:00’dan önce terketmek zorundalar.. Akşam bileti alanlar ise 17:00-21:00 arası giriş yapabilecekler..
  • Bilet ön-kontrol, güvenlik kontrolü ve bilet kontrol aşamalarından geçtikten sonra fuar alanına giriş yapılacak.. Çocuklar ve engelli kişiler yanlarında kendilerine eşlik eden bir yetişkin vasıtasıyla içeri girebilecekler.. Alkol etkisi altında görünen veya akli dengesinin yerinde olmadığı gözlemlenen kişiler fuara alınmayacaklar.. (Bu arada her ihtimale karşı yanınızda bir kimlik kartı da bulundurmayı unutmayın..)
  • Fuar alanına alkollü/alkolsüz içecek veya herhangi bir sıvı sokulması da yasaklanmış durumda.. İçecek satışı fuar alanındaki belli noktalarda yapılıyor olacak.. Bu kuralın istisnası olarak, bebekler için süt ürünleri veya hastalar için sıvı ilaçların içeri sokulmasına kontrol sonrası izin veriliyor olacak..
  • İçecek yasağının tersine, fuar alanına katı yiyecek ve meyve getirilmesine izin veriliyor olacak..
  • Çakmak, kibrit vb. ateş alabilen ürünler de yasaklı maddeler arasında.. Rehber köpekler haricinde herhangi bir hayvan da içeri alınmayacak..
  • Bebek arabası ve tekerlekli sandalyeler haricinde, fuar alanına motorsiklet, bisiklet, scooter vb. seyahat araçlarıyla da giriş yapılamayacak..
  • Fuar alanında özel ayrılan yerler haricinde sigara içilmesi de kesinlikle yasak, ki bence süper bir karar 🙂
  • Fotoğraf ve video çekme konusunda pavyonların gerektirdiği özel kurallar (flash kullanmama vb.) yoksa ziyaretçiler diledikleri şekilde makinelerini kullanma konusunda özgür olacaklar..

Şimdilik benim gözüme takılan ve önemli olabileceğini düşündüğüm kurallar böyle.. Yeni açıklamalar yapılırsa onları da inceleyip satırbaşları halinde yayınlamaya devam edeceğim 🙂