Şanghay’da Yeni Pasaport Başvurusu


Gerek pasaportumda vize basılabilecek sayfa sayısının epeyce azalması, gerekse ileride yapmayı planladığımız seyahatlerde artık bizim bu eski pasaportların sorun çıkarma ihtimali (misal, duyduğum kadarıyla Japonya’ya eski pasaportlarla vizesiz giriş yapamıyomuşuz artık) nedeniyle artık ben de pasaportumu değiştirip yeni pasaport almaya karar verdim. Yeni pasaport başvurusunu da haliyle Şanghay’da bulunan konsolosluğumuzdan yapmam gerekiyor. Yeni pasaport başvuru sürecini bu yazıda bir günlük şeklinde adım adım yazmaya karar verdim.. Pasaport elime geçtikten sonra da bu yazıyı yayınlayarak aynı sürece girecek vatandaşlarımızın işlerini biraz olsun kolaylaştırmayı umuyorum 🙂 Lafı daha fazla uzatmadan yeni pasaport başvuru sürecinin kayıtlarını sıralamaya başlayayım..

Eski Pasaport

4 Ekim 2011 Salı – Sabah saat 11:00 gibi Şanghay Türk Başkonsolusluğu’nun 6474-6838 numaralı telefonunu aradım, çıkan telesekreterde Türkçe için 14’ü tuşlayarak yetkili Türk memura bağlanmak istedim ama kimse cevap vermedi. Bu hafta ulusal bayram nedeniyle Çin’de tatil olduğundan sanırım konsolosluk da hizmet vermiyor. Aslında benim fikrime göre Türk ulusal tatillerinde kapalı olmaları gerekirdi ama sanırım yanılmışım..

7 Ekim 2011 Cuma – Üstte anlattığım durumdan emin olmak için sabah 11:00 gibi gene aradım dayanamayıp ama gene kimseye ulaşamadım. Artık eminim, konsolosluğumuz Çin resmi tatillerinde hizmet vermiyor 🙂

10 Ekim 2011 Pazartesi – Önce sabah 9:15, sonra da 9:30 gibi aradım ama cevap veren olmadı veya meşgule düştü. Dedim acaba Türkiye’de uygulanan “sabah 9:00-9:30 arası çay ve poğaça eşliğinde milliyet.com.tr” ritüeli burada da mı uygulanıyor 🙂 Neyseki saat 10:00a doğru bir daha aradım ve bu sefer 14’ü tuşladıktan sonra Türkçe konuşan bir yetkilimize ulaşabildim. Kendisine, “yeni pasaport başvurusunda bulunacağımı, ne yapmam gerektiğini” sordum. Bana “randevu almam gerektiğini” söyledi. Bir süre hatta beklettikten sonra “bugün 14:30’da gelebilir misiniz” şeklinde bir soruyla karşılaştım. Cevap olarak bugün haricinde herhangi bir günün daha iyi olacağını söyledikten sonra “yarın 11:00” üzerinde anlaştık 🙂 Yeni pasaport başvurusu için konsolosluğa hangi belgeleri getirmem gerektiğini de sordum ve  “pasaport, nüfus cüzdanı, biyometrik fotoğraf ve 1300RMB” yanıtını aldım.

11 Ekim 2011 Salı – Sabah 11:00daki randevu için 10 gibi evden çıktım. Çünkü biyometrik fotoğrafım yoktu, ve Müge’nin verdiği bilgiler eşliğinde konsolosluğun yakınındaki bir yerden çektirmem gerekiyordu. Bu doğrultuda konsolosluğa girmeden önce caddenin karşı tarafındaki minik sokağa yöneldim, zaten fazla ilerlemenize gerek kalmadan hemen ileride “Photo for Visa” yazılı tabelayı görüyorsunuz. Eski bir Çin evinin zemin katında minik bir dükkan burası. Kitli olan kapısında asılı olan tabelada yazan telefonu aradım ve “Huzhao zhaopian” (pasaport fotoğrafı) dememle “Lai le, deng yixia” (geldim, az bekle) cevabını almam bir oldu 🙂 Birazdan yaşlı bir amca geldi, dükkana girdik, bana ne boyut istediğimi sordu, bilmediğimi söyledim, hangi ülke olduğunu sordu, ben “Türk pasaportu” diyince, “Tamam biliyorum onu” dedi ve beni tabureye oturttu. Duruşumu hafifçe düzeltti, çekmeceden çıkardığı -çok profesyonel olmayan- dijital fotoğraf makinesini tripod’a yerleştirdi ve resmi çekiverdi. Makineyi hemen bilgisayara bağlayıp benden fotoğraf için onay aldıktan sonra bir-iki ayar yapıp yazıcıya yolladı.. Çıkan fotoğrafları güzel bir şekilde kestikten sonra ödemeyi aldı (4 fotoğraf 50RMB bu arada), fotoğrafları bir zarf içinde bana teslim etti ve oradan ayrılıp caddenin karşısındaki konsolosluk binasının yolunu tuttum.

Şangay'da Yeni Pasaport Başvurusu Şangay'da Yeni Pasaport Başvurusu  Şangay'da Yeni Pasaport Başvurusu

Bina girişindeki görevli pasaportumu inceledi, kısaca “merhaba nasilsin” muhabbeti yaptı ve beni konsolosluğumuzun olduğu 13. kata doğru uğurladı 🙂 Kata çıkınca hemen vize bölümünün olduğu kısma geçtim.. O sırada bir bey de yeni pasaport başvurusu yapmak istiyordu ama randevusuz geldiği için yapamadı. Kendisine yarına randevu verdiler.. Siz siz olun randevunuzu almayı unutmayın yani 🙂 Öncelikle orada görevli ve Türkçeyi akıcı konuşan Çinli bir bayan doldurmam gereken 1.5 sayfa verdi bana. Temel isim/adres/telefon vs. bilgilerini doldurduktan sonra eski pasaportum, nüfus cüzdanım, 1 adet biyometrik fotoğraf ile birlikte o belgeleri de gene aynı hanıma teslim edip beklemeye başladım. Bir süre sonra Sevgi hanım geldi ve başvurumu 10 yıllık yaptığımı (yarım sayfalık kağıda bu şekilde yazmıştım), bu durumda eski pasaportumda bulunan 2 senelik sürenin yanacağını söyleyerek beni uyardı, sorun olmayacağını söyledim..

Aradan bir 5 dk kadar geçtikten sonra gene Sevgi hanım elinde bir belge ile geldi, bilgilerimi (email, adres vs.) kontrol etmemi, herhangi bir yanlışlık yok ise sol taraftaki kısma dikkatli bir şekilde (taşırmadan, ortalayarak) imza atmamı istedi, ben de dediklerini yaptım. Ek olarak bir de 1300RMB ücreti kendisine takdim ettim.. Gene bir 5 dk kadar sonra Sevgi hanım son bir kez daha geldi 🙂 Bu sefer bana makbuzumu, pasaportumu ve nüfus cüzdanımı teslim etti. Başvurumun yapıldığını gerek Türkiye’deki aşamalardan gerekse buraya gelişinden email ile haberdar edileceğimi söyledi. Kendisine teşekkür ederek konsolosluktan ayrıldım..Gerçekten de maillerimi kontrol ettiğimde ilk mailin “e-Pasaport başvurununuz onaylanmış ve tanzim merkezine iletilmiştir.” şeklinde gelmiş olduğunu gördüm. 1-2 hafta içerisinde yeni pasaportuma kavuşmayı planlıyorum 🙂

Yeni Pasaport

12 Ekim 2011 Çarşamba – Dışişleri Bakanlığı’ndan bir email daha geldi. “e-Pasaportunuz tanzim edilmiş olup, başvurduğunuz temsilciliğimize iletilmektedir.” diyor ve hatta yeni pasaport numaramı bile söylüyor.. Bu aşamada henüz bir işlem yapmama gerek yokmuş 🙂

20 Ekim 2011 Perşembe – Ve beklenen mail geldi 🙂 Şöyle diyor: ” e-Pasaportunuz başvuru yaptığınız temsilciliğimize ulaşmıştır. e-Pasaportunuzu teslim almak için lütfen en kısa zamanda ilgili temsilciliğimize başvurunuz.”

21 Ekim 2011 Cuma – Sabahtan konsolosluğu aradım, yukarıda bahsettiğim maili aldığımı, pasaportumu teslim almak için ne zaman gelebileceğimi sordum.. Akıcı Türkçe konuşan Çinli kız bana ne zaman müsait olursa gelebileceğimi, eski pasaportumu getirmeyi unutmamamı söyledi.. Ben de bunun üzerine öğle yemeğinden sonra yola çıktım ve saat 13.40 gibi konsolosluktaydım. Ne varki yeni bir şey öğrendim, konsolsoluğumuzun öğle arası saat 14:00’da sona eriyormuş 🙂 Bunun üzerine kırmızı koltuklarda biraz oturup beklemek durumunda kaldım. Neyseki yukarıda da bahsettiğim Çinli memure (gözlüklü olan) öğle yemeğinden biraz erken geldi, saatin 14:00 olmasını beklemeden benimle ilgilendi, eski pasaportumu aldı ve biraz beklememi söyledi. Bir süre sonra yeni pasaportu teslim aldığıma dair bir belge imzaladım ve pasaport numarası değişikliğinnden bahseden resmi bir belge ile birlikte gıcır gıcır pasaportumu teslim aldım.. Mutlu son 🙂

Aslında gayet kısa ve hızlı bir süreç oldu, burada uzun uzun yazmış olmamın sebebi çenemin düşmüş olması sanırım 🙂 Kısaca özetlersek, Şanghay’da yeni pasaport başvurusu için yapmanız gerekenler; öncelikle konsolosluğu arayıp randevu almak, sonrasında randevu saatinde pasaport, nüfus cüzdanı, biyometrik fotoğraf ve 1300 RMB ile birlikte konsoloslukta olmak. Herşey tamamsa konsoloslukta geçirdiğiniz zaman yarım saati bile bulmuyor. Bu arada o yarım saat içerisindeki yardımsever ve güler yüzlü yaklaşımları nedeniyle Çinli arkadaşa ve Sevgi Hanım’a da teşekkürlerimi gönderiyorum 🙂 Daha sonrasında ise tek yapmanız gereken size gelen emailleri takip etmek.. Yaklaşık bir hafta içerisinde yeni pasaportunuza kavuşuyorsunuz..

Şanghay'da Yeni Pasaport Başvurusu

Not: Bu arada İbrahim Bey hatırlattı sağolsun, ben (o kadar yazmama rağmen) o detayı unutmuşum. Pasaport için biyometrik vesikalık çektirmeye gittiğiniz amcanın değişik bir ölçüm stili var. Dijital fotoğraf makinesi, bilgisayar, printer gibi teknolojinin gerektirdiği cihazları kullanmayı biliyor amca ama biyometrik vesikalık fotoğrafın ölçüsünü çıkarırken biraz eski usül çalışıyor.. Yukarıdaki fotoğrafı İbrahim Bey tam amca işte eski usül ölçü alırken çekmiş 🙂 Kendisine de katkısından ötürü teşekkür ediyorum..