Şanghay’da Yiyebileceğiniz En “Garip” Yemekler


Yazının başında uyarayım, midesine güven cesur insanlar için kaleme alıyorum bu yazıyı.. Ondan sonra “vay efendim midem bulandı”, “yok efendim öğh falan oldum” gibisinden tepkiler vermeyin yani bana, ben masumum 🙂 Bu uyarının yanısıra ek bir önlem olarak yazının detaylarını ve resimleri anasayfaya koymamaya karar verdim.. Şanghay’a gelip de “gerçekten farklı” tatlar denemek isteyenler için de yol gösterici olmak adına şehirde bulabileceğiniz değişik (değişik dışında farklı sıfatlar da kullanılabilir tabii) yemekler için gitmeniz gereken yerleri göreceksiniz aşağıdaki linke tıklayıp da yazının devamını okuduğunuzda.. CityWeekend dergisinde okuyup Şanghay Rehberi okuyucuları için kısaca derlemeye çalıştığım bu ilginç tatlar rehberi için sizi asıl sayfaya alalım..

bugs-cencored-shanghai

Son kez uyarıyorum, “garip” yemekler diyorum bakın, resimlerle birlikte.. Günah benden gitti artık 🙂

1) Arı Kızartması

Arı evet.. Bildiğimiz bal arısı.. Kızartılmış.. Nasıl mideler? Şimdilik bir sorun yok değil mi? 🙂 Yunnan’lı girişimci Feng Jianwen’ın Şanghay’da açtığı Southern Barbarian adlı restoranda bulabilirsiniz bu değişik yemeği.. Bir porsiyonu 75RMB’ye satılıyormuş.. Arıların bir kısmı yetişkin bir kısmı ise daha küçük boyuttaymış.. Tat olarak dışı biraz kıtır içi ise tatlı ve kremsiymiş..

fried-honey-bees-shanghai

Adres: Southern Barbarian, 2/F, 169 Jinxian Lu | Tel: 5157-5510 and Rm. B9, DBS Building, 1318 Lujiazui Huan Lu | Tel: 5015-1520

2) Geyik Plasentası

Bunu ilk okuduğumda bir garip olmuştum.. Siz de oldunuz mu bilmiyorum 🙂 Mingmen Private Kitchens isimli geyik üzerine yoğunlaşmış bir restoranda bulabiliyorsunuz bu yemeği.. Çorba şeklinde servis ediliyorumuş yanında çeşitli şifalı ot ve etlerle birlikte..

deer-placenta-soup-shanghai

Adres: Mingmen Private Kitchens | 42 Yueyang Lu | Tel: 6466-2626

3) Su Böceği

Bu kısmı da sorunsuz atlatırsanız kalan yemekler sorun olmayacaktır diye düşünüyorum 🙂 Sınırları iyice zorlamak isteyenler böcek de yiyebilir Şanghay’da.. Dongjun isimli restorana girdiğinizde göreceğiniz su tankına yaklaşıp orada yüzmekte olan böceklerden bir avuç alıp (kendi avucunuzla, evet) garsona vererek masanıza geçebilirmişsiniz.. Garson seçtiğiniz böcekleri pişirilmek üzere mutfağa götürecek, siz de heyecanla yemeğiniz gelsin de karnınızı doyurun diye masanızda bekleyeceksiniz 🙂 Sivri ve keskin oldukları için yemeye başlamadan önce en dıştaki kabuk-kanatları soymanız öneriliyor.. Sıcak sıcak yenildiğinde iç kısmının tadı gayet lezzetliymiş.. Yerseniz 🙂

bugs-shanghai waterbug-shanghai

Adres: Dongjun | 518 Huaihai Xi Lu | Tel: 6281-1978, 6294-4089

4) Köpek

Çin’e taşınmamızdan itibaren en çok sorular sorulardan biridir herhalde.. “Orada köpek yiyorlarmış, doğru mu?” tarzı sorular.. Genelde ülkenin güney tarafında yendiğini ve hükümetin bunu kademeli olarak yasaklayacak bir yasa üzerinde çalıştığını şeklinde cevaplar veriyorum ben de.. Meraklıları için Şanghay’da da bu fantaziyi denemeleri için bir mekan mevcutmuş..  Rulin isimli restoranda porsiyon fiyatları 55-85RMB arasında değişiyormuş..

dog-meat-shanghai

Adres: Rulin Dog Restaurant | 2/F, 57 Chengjiaqiao Lu | Tel: 6449-9361

5) Yılan

İnsanoğlunun en çok korktuğu hayvanlar sıralamasında başa oynayan yılanların tadına Lin Lin adlı restoranda bakabilirsiniz.. Restoran yılanları kafeslerde (haliyle) canlı/taze(!) olarak tutuyormuş ve siz istediğiniz yılanı seçip garsona gösteriyormuşsunuz.. Kesim aşamasını da izleyebiliyormuşsunuz isterseniz..Baharatlı kızartmasını yemenizi tavsiye ediyorlar özellikle, ki bunun porsiyonu 78RMB imiş..

snake-meat-shanghai

Adres: Lin Lin | 115 Xingfu Lu | Tel: 6283-5793

Sanırım şimdilik bu değişik tatlardan 5 tane örnek yeterli.. Alışık olmayan bir bünye için bırakın yemeyi, hakkında yazması bile pek kolay olmuyormuş gerçekten 🙂 Ama eğer pozitif tepkiler alırsam bir beş tane daha içeren bir yazı daha yazabilirim.. Meraklısı varsa, daha farklı neler yenebilir Şanghay’da diye düşünüyorsanız lütfen yorum girsin ki bileyim 🙂 “Tamam yeter, midemiz bulandı, abartma daha fazla” diyenlerdenseniz bu tepkinizi de yorum kısmına girin lütfen 🙂

Velhasıl bu yazının bir yazı dizisine dönüşüp dönüşmemesi sizin elinizde 🙂