Şanghay’da Çince Öğrenmek (Özel Kurs)


Yaklaşık 5 ay önce başladığım “Şanghay’da Çince Öğrenmek” yazı dizisinin ikinci yazısını yazayım dedim daha da geç olmadan 🙂 Aradan uzun zaman geçtği için hatırlatmam gerekir sanırım, ilk yazıda Çinceyi üniversitede öğrenmek isteyenler için Şanghay’da nasıl olanaklar var, ondan bahsetmeye çalışmıştım.. Bu yazıda ise Çinceyi bir üniversitede değil de özel bir dershanede öğrenmek isteyenler için Şanghay’da bulunan olanaklardan bahsetmeye çalışacağım..

Disiplin konusunda üniversiteler kadar tutucu olmayan özel kurslar, özellikle çalışanlar göz önüne alındığında, kendilerini çok fazla zorlayamayacak kişilere hitap ediyor diyebiliriz sanırım.. Üniversitelere göre daha esnek ders saatleri, öğrenci sayısı daha az olan sınıflar, sınıfta kalma ihtimalinizin nerdeyse olmaması (!) özel kursların avantajları olarak sayılabilirler.. Öte yandan öğretmenlerin de disiplin konusunda esnek oluşu bazen derslerin curcuna şeklinde geçmesine neden olabiliyor, sınıf arkadaşlarınızın tavır ve hareketlerine bağlı olarak tabii 🙂

Şanghay’da Çince Öğrenmek (Özel Kurs)

Ben Şanghay’a ilk geldiğimde Mandarin House adlı kursa devam etmiştim bir süre ve şu anki (yarım yamalak) Çincemin temelini orada almıştım 🙂 Ek olarak istemediğiniz sürece karakterler öğretilmiyor, herşey Pinyin alfabesi üzerinden öğretiliyordu. Karakterler için öğleden sonra iki ek ders almanız gerekiyordu.. Şu anki programlarını bilmiyorum ama genel olarak özel kurslar Çince karakterden ziyade, öğrencilerin Çin’de hayata daha çabuk uyum sağlaması adına Çince pratiğe daha fazla önem veriyorlar..

Şanghay’da Çince Öğrenmek (Özel Kurs)

Mandarin House’un yanı sıra tavsiye edebileceğim bir başka kurs ise iMandarin. Hatta doğruluğundan emin olmadığım bir dedikoduyu da sizlerle paylaşayım hemen 🙂 Mandarin House’un sahibi ile iMandarin’in sahipleri bir zamanlar evli bir çiftmiş ve o zamanlar sadece Mandarin House’u işletiyorlarmış. Bu çift bir süre sonra ayrılmış, daha sonra ayrılan eşlerden biri iMandarin’i kurmuş ve eski eşine rakip oluvermiş birdenbire 🙂 Konuya geri dönecek olursak iMandarin adlı bu özel kursu da tavsiye edebilirim..

Bu iki mekanın dışında Şanghay’da bir çok özel kurs bulabilirsiniz.. Bunlarla ilgili olarak benim şahsi bir tecrübem olmadığından buraya herhangi bir şey yazamıyorum ama bu kurslara gitmiş olan arkadaşlar kendi görüşlerini yorum olarak girerlerse çok sevinirim 🙂 Üniversiteler ve özel kursların haricinde bir de tabii bire bir özel derslerle Çinceyi öğrenme gibi bir opsiyon mevcut, ki bundan da bir sonraki yazıda bahsedeceğim inşallah 🙂