Şanghay’da Park Gezintisi (#1 – Century Park)


Şanghay şehir merkezindeki yüksek binalardan, betonarme yapılardan sıkılanlar ve çok fazla uzağa gitmeden geniş-açık-yeşil alan ve (nispeten) temiz hava arayanlar için şehirde bir çok park alternatifi de mavcut.. Bu parklardan en büyüğü ve popüleri şehrin doğu yakasında  bulunan “Century Park”..

Şanghay Century Park

140 küsür hektarlık alana yayılan Century Park gerçekten de Şanghay’ın görülmesi gereken mekanlarından bir tanesi.. Tasarımı İngiliz bir şirkete yaptırılmış olan parkta bir en az yarım gününüzü geçirebilirsiniz.. Tabii havaların sıcak olduğu bir günde gittiğinizde bir tam gününüzün orda geçmesi de muhtemel..

Parka ulaşım aslında çok basit.. Parkın adresi “No: 1001, Jinxiu Road” olarak geçse de, tek yapmanız gereken bir metro (line-2) yolculuğu.. Parkın büyüklüğünü şöyle de anlatabilirim: Parkın kuzey kapısından (#1) girmek isterseniz Science&Technology Museum durağında inmeniz gerekiyor.. Yok ben güney kapısından(#7) başlamak istiyorum derseniz, o zaman da bir durak sonra, yani Century Park durağında inmeniz gerekiyor.. Sonuç olarak, metronun 2 no’lu hattı sizi çok rahat bir biçimde bu parka getirecek.. Taksidir, otobüstür; maceraya girmeye gerek yok 🙂

Şanghay Century Park Haritası

Peki burada neler yapılabilir, madde madde bunlardan da bahsedeyim..

  • Pudong tarafında inşaa edilmiş olan park şehrin doğusunda (yapılaşma batıda çok daha fazla) olmanın avantajıyla temiz bir havaya sahip.. Çok geniş bir alanada yayıldığını gözönüne alırsak park yürüyüş, koşu tarzı sportif aktiviteler için ideal..
  • Parkın ortasında yer alan yapay gölde kano-deniz bisikleti tarzı araçlarla minik bir gezintiye çıkabilirsiniz..

Şanghay Century Park Yapay Göl

  • Piknik yapmak için de ideal alanlar mevcut Century Park içerisinde.. Geniş çimenlikler örtünüzü yayıp, piknik sepetinden yiyecek-içeceklerinizi çıkarıp açık-temiz havada yemeniz, sonrasında da gökyüzünü seyredip hafiften bir şekerleme yapmanız için ideal..
  • Gene aynı çimler üzerinde badminton da oynayabilirsiniz tabii.. Ha tabii Türkler olarak minyatür kale futbolu tercih ederiz tabii ama eleman bulmak lazım 🙂
  • Yürümekten yorulduğunuzda 2-kişilik veya 4-kişilik bisikletlere binip ailecek park içerisinde tur atabilirsiniz.. (Kendi bisikletinizi getirmenize izin verilmiyormuş sanırım. )
  • Uçurtma-sever bir insansanız, uçurtmanızı uçurabilmeniz için de ideal bir alan..
  • Parkın içinde çocuklar da unutulmamış ve onlar için minik bir lunapark da konulmuş..
  • Yorulduğunuzda, susadığınızda, acıktığınızda içine girip soluklanabileceğiniz, bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekanlar da gene park içerisinde bulunabilir..

Bunlar ve daha bir çok aktivite Şanghay’ın en büyük parkı olan Century Park içerisinde yapılabilir.. Yazın parkın biraz kalabalık olacağını sanırım söylememe gerek yok.. Aralık ayında gittiğimizde ise gerçekten soğuk ve bir o kadar da sakindi 🙂

Bu arada parkın giriş ücretini tam hatırlamıyorum ama çok fazla bir şey değildi.. 10-20 RMB gibi bir şey olması lazım..