Şanghay’da Hızlandırılmış Şehir Turu (Gün-2)


Şanghay’da yaptığımız turistik gezi tüm hızıyla devam ediyor 🙂 Rotamızın planlayıcısı sevgili arkadaşımız Burcu’ya bir kez daha teşekkürlerimizi iletelim öncelikle.. Eğer ilk gün sonunda çok yorulduysanız, siz asıl bir de ikinci günü görün 🙂 Hatırladığım kadarıyla Burcular sabah saat 8 gibi yola çıkmışlardı! Ama zaten adı üstünde, hızlandırılmış bir turdan bahsediyoruz, zamanınızın kısıtlı olduğunu varsayıyoruz, bu durumda da biraz uykudan biraz da kondüsyondan fedakarlık edilebilir bence 🙂 Neyse, lafı daha fazla uzatmadan Şanghay’daki ikinci günümüzdeki gezintimize başlayalım.. Son bir not olarak, bugünün büyük bir kısmının Pudong tarafında geçeceğini de belirteyim..

speed_of_light_by_paliancho-d5wtt96

 1. Kente kısa süreli geldiğinizi farzediyoruz.. Gün içinde yaptığınız harcamaların sayısına bağlı olarak gün sonunda RMB sıkıntısı yaşayabilirsiniz 🙂 Bu nedenle her güne klasik bir cüzdan kontrolü, ve gerekliyse banka ziyaretini ilk madde olarak ekliyoruz 🙂
 2. İlk durağımız Şanghay’ın imza mekanlarından biri olan Century Park olacak.. Buraya gitmek için metronun 2 no’lu hattına atlıyoruz ve parkla aynı adı taşıyan Century Park durağında iniyoruz..
 3. Parkı yürüyerek turlayabileceğiniz gibi, Burcuların yaptığı şekilde bisiklet kiralayıp, 1 saat içinde parkın altını üstüne getirebilirsiniz 🙂 Eğer iki kişiyseniz Burcuların ve daha öncesinde de babamların yaptığı şekilde iki kişilik bisiklet de kiralayabilirsiniz.. Zevkli oluyor 🙂
 4. Parktaki gezintimizi tamamladıktan sonra, hemen parka komşu olan Bilim ve Teknoloji Müzesini gezeceğiz.. Sakın ha “bu müze çocuklara hitap ediyor, boşverelim” falan demeyin, biletlerinizi alıp içeriye girin lütfen 🙂
 5. Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin içinde her yaşa hitap eden yüzlerce değişik aktivite var.. Muhakkak ilginizi çekecek bir şeyler olacaktır.. Daha öncesinde Müge ile ziyaret ettiğimizde epey beğenmiştik, sonrasında babamlar da kendi ziyaretlerinden epeyce memnun kalmıştı..
 6. Müzeden çıktıktan sonra gene metroya binip kısa bir yolculuk yapacağız.. Bu sefer hemen müzenin orada bulunan “Science and Technology Museum” adlı metro durağına gireceğiz.. Buraya girince göreceksiniz ki, burada da alternatif bir fake market mevcut.. Eğer dünki fake market tecrübesi yeterli gelmediyse, bir de buradaki havayı koklayabilirsiniz 🙂 Ama fazla oyalanmayın, daha TV kulesine çıkacağız..

 7. Metro ile Lujiazui durağına seyahat ediyoruz ve istasyondan hemen çıkınca ister istemez gözümüze çarpacak olan “Oriental Pearl TV Tower“a, yani kısaca TV Kulesi‘ne doğru ilerliyoruz..
 8. Burada aslında TV kulesi haricinde iki gökdelen opsiyonu daha var.. Birincisi Jin Mao Kulesi, ikincisi ise Şangahy Finans Merkezi.. Ama bence yüksekte olduğunuzu gerçekten hissetmek istiyorsanız, tercihiniz kesinlikle TV Kulesi olmalı..
 9. TV Kulesi ziyareti sona erdiğinde muhtemelen öğleden sonra veya akşam olmuş olmalı.. Haliyle karınlar da acıkmış olmalı 🙂 Merak etmeyin, yemeğimizi Taikang Lu’da yiyeceğiz..
 10. Taikang Lu‘ya veya diğer adıyla “Tianzifang”a gitmek için taksi alabileceğiniz gibi, 9 no’lu metro istasyonuna aktarma yapıp Dapuqiao istasyonunda inerek de buraya ulaşabilirsiniz..
 11. Buranın dar sokaklarında gezmek, fotoğraflar çekmek, minik dükkanları gezmek ve tabii ki yemek yemek artık size kalmış 🙂 Burcular ne yapmış diye soracak olursanız, onlar yemek için Lotus Land adlı Hint restoranını tercih etmiş..
 12. Yemek sonrası gene buranın en ünlü cafe’lerinden biri olan Commune Café’ye de bir uğrayıp kahvenizi içebilirsiniz..

Turumuzun ikinci gününü de bu şekilde noktalamış olduk.. Enerjisi bitenler günü bir masajla tamamlayabilirler.. Yok eğer hala enerjiniz varsa, o zaman sizi Şangay’ın gece hayatı ile başbaşa bırakalım 🙂 Ama unutmayın, yarın için hala enerjiye ihtiyacınız olacak..

Not: Görseli gene paliancho‘nun güzel Şangay resimlerinden seçtim..