Şanghay’da Gezinti (Mekan#4 – Qibao Antik Kasabası)


Şanghay’ın şehir merkezindeki “kalabalık”tan uzaklaşmak, farklı bir yerler keşfetmek istiyorsanız, ama bunun için çok fazla mesafe katetmek istemiyorsanız, tam size göre bir tavsiyem olacak J Haftasonunda bir, hatta yarım gününüzü ayırarak keşfedebileceğiniz Qibao Antik Kasabası.. Burası Şanghay merkeze 15-20 km uzaklıkta, metro ile çok kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir mekan.. Ayrıca Şanghay çevresinde bulunan “su şehirleri”nden (watertown) merkeze en yakın olanı..

Öncelikle yolu tarif edelim.. Dediğim gibi Qibao, Şanghay metro ağının içinde bulunan bir yer.. Tek yapmanız gereken metronun 9 no’lu hattını kullanmak ve Qibao istasyonunda inmek.. Biz Jingan Temple’dan 7 no’lu hatta binip Zhaojiabang Road istasyonuna gittikten sonra buradan 9 no’lu hatta aktarma yaptık.. Sizin de size en uygun aktarmayı seçeceğinize inanıyorum 🙂 Qibao istasyonunun 5 no’lu çıkışını kullanmanızı öneriyorum.. Görebildiğim kadarıyla en mantıklı çıkış burası.. 5 no’lu çıkıştan çıktığınızda önünüzde büyük bir cadde olduğunu göreceksiniz, ışıklara kadar yürüyüp (çok kısa mesafe) karşıya geçmeniz gerekiyor.. Karşıya geçtiğinizde sol tarafında bir kayalık göreceğiniz  sokaktan ileri doğru yürümeye devam edin.. Yaklaşık 100-200 metre sonra sol tarafta antik kasabanın giriş kapılarından birini göreceksiniz..

Sizi, eğer haftasonu gittiyseniz, hafiften kalabalık bir sokak karşılayacak.. Sağlı sollu dükkanların üstlerinde evler, evlerin pencerelerinde Çin usulü asılmış çamaşırlar dikkatinizi çekebilir.. Yol boyunca yürümeye devam ediyoruz.. Biraz yürüdükten sonra ilerde sağ tarafta 3 katlı bir kule göreceksiniz.. Bu çan kulesinin olduğu yerden sağa doğru döndüğünüzde dar bir sokak, sağlı sollu yiyecek, hediyelik satan dükkanlar ve ilerleyen insanlar gözünüze çarpacak.. Ve onlarla birlikte size de yürümeye başlayacaksınız 🙂 Bir süre sonra yol bitecek, köprüyü ve altından akan nehri göreceksiniz.. İşte antik kasabanın merkezine geldiniz..

Nehrin üzerindeki bu köprüde birkaç fotoğraf çekebilir, veya hemen ileride aşağı inip nehirde kayık turuna (kişibaşı 10RMB) katılabilirsiniz.. Köprüden aynı istikamette devam edeseniz gene dar bir sokağa girmiş olacaksınız.. Bu sokak ise çoğunlukla yerel lezzetlere ayrılmış.. Eğer Çin mutfağını, özellikle fast-food’larını seviyorsanız burada çok çeşitli alternatifler bulabilirsiniz.. Bu yolun da sonundan sağ tarafa döndüğünüzde hemen ilerde bir “çekirge müzesi” göreceksiniz.. 5RMB’lik giriş ücreti karşılığı burayı da gezebilirsiniz..

Bu arada mekanın girişlerinden birinde bulunan gişede 30RMB’lik biletler de varmış ve bunlar tüm biletli aktivitelere giriş hakkı sağlıyormuş, ama bizim girdiğimiz kapıda bunlardan olmadığı için alma fırsatımız olmadı.. O nedenle yukarıdaki müzeyi kendi girişinde satılan biletlerden almak suretiyle ziyaret ettik.. Kasabanın bir çok noktasına yerleştirilmiş haritalar sayesinde de gezip görmediğiniz yer kalmadığına emin olabilirsiniz bu arada.. Sonuç olarak Qibao haftasonu bir günümüzü ayırdığımıza hiç pişman etmedi bizi.. Sizi de etmeyecektir..