Şanghay'dan Hong Kong'a Gidiş Dönüş


Hong Kong’un vergi avantajından faydalanıp oradan alışveriş yapmak istiyorsunuz, veya çocuklarınızla Disneyland’ı ziyaret etmek istiyorsunuz, veya vize sorunlarınız nedeniyle Çin’den çıkıp yeniden girmeniz gerekiyor ve bunu zaman kaybetmeden yapmak istiyorsunuz.. O zaman bu yazının konusu olan günü birlik Hong Kong ziyareti işinize yarayacaktır..

Şanghay’dan Hong Kong’a gitmenin temel olarak iki yolu var. Birincisi uçakla direk olarak Hong Kong’a gitmek.. İkincisi ise Shenzhen üzerinden Hong Kong’a giriş yapmak.. Shenzhen’e gidişin de uçakla yapılması gerektiğinin altını çizmeliyim çünkü şu an için trenle Şanghay’dan Shenzhen’e gitmek 16 saatlik bir yolculuğu göze almak demek..  Hong Kong’a direk uçuşların biraz pahalı olmasından ötürü ben burada kendi yöntemimden, yani Shenzhen üzerinden Hong Kong’a gitmekten bahsedeceğim.. Ve bu seyahati günübirlik yaptığımızı farzedeceğim.. Siz ihtiyaçlarınıza göre otel işini de halledip seyahat süresini uzatabilirsiniz..

İlk yapmamız gereken gideceğimiz zamanı belirlemek.. Böylece Şanghay-Shenzhen uçak biletini önceden alıp seyahatimizi daha ucuza getirebiliriz.. Biletinizi online ve karşılaştırmalı olarak alabileceğiniz en iyi site cTrip.. Ben de kullandığım için rahat bir şekilde tavsiye edebiliyorum.. Yapmamız gereken http://english.ctrip.com/ adresine girmek, bize uygun tarihleri girerek uygun zamanlı/fiyatlı biletler arasında tercih yapmak.. Günübirlik seyahatler için benim tavsiyem gidişi 8.00 civarı dönüşü ise 20.00 civarı almanız.. Tabii bir de ikamet ettiğiniz yere göre iki havaalanından (Pudong – Hongqiao) uygun olanı seçmeniz de önemli..

Biletlerimiz hazır(gidişi 8.00’a dönüşü ise 20.00’a aldığımızı farzediyorum), gidiş günümüz geldi, sabah 6.00-6.15 gibi taksiye atladık ve havaalanına doğru yola çıktık.. 07.00’a doğru havaalanına varıyoruz ve check-in işlemlerinin ardından polis kontrolünden geçip gate’imize gidip uçağımızı bekliyoruz.. Şanghay’dan Shenzhen’e uçak yolculuğu yaklaşık 2 saat sürüyor.. Shenzhen Baoan Havaalanı’ndan çıktığımızda saatler yaklaşık 10.30’a gelmekte..

Havaalanı çıkış kapısının hemen sağında ve solunda farklı seyahat şirketlerinin masalarını göreceksiniz.. Ben her seferinde kapının sağındaki ilk bankoya yöneliyorum şahsen.. Orada duran yetkiliye Hong Kong’a gitmek istediğinizi söylüyorsunuz, ve gideceğiniz yere göre biletinizi kesiyor.. Ben şahsen Prince Edwards’a gitmeyi tercih ediyorum.. Bunun için de 90RMB ödüyorum.. Biletimi alıyorum, bir de göğsünüze bir sticker yapıştırıyorlar ki sizi tanımaları kolay olsun.. Sticker’ın görünür bir yerde olmasına dikkat edin.. Ortalama her yarım saatte bir otobüs kalkıyor tam kapının önünden.. Otobüsün kalkmasına daha zaman varsa sizi bekleme odasına götürüyorlar.. Otobüsün kalkış saati yaklaşınca gelip sizi alıyorlar ve otobüse kadar eşlik ediyorlar..

Otobüs yolculuğunun ilk kısmı yaklaşık yarım saat sürüyor.. Yani saat 11.00 otobüsüne bindiğimizi düşünürsek, saat 11.30 gibi Shenzhen-Hong Kong sınır kapısına varıyoruz.. Otobüsten inip doğru sınır binasına giriyoruz (sağ taraftaki giriş kapısında girmeyi unutmayın, sol taraftaki kapı çıkış yapanlar için) ve “Foreigners” yazan bankonun önündeki sıranın sonunda yerimizi alıyoruz.. Eğer gidiş gününüz hafta içiyse nispeten normal bir sıra olacak, yok eğer Cumartesi sabahı yola çıktıysanız sizi uyarıyorum, uzun süre ayakta bekleyebilirsiniz..

shenzhen

Sıra size geldiğinde Çin polisi pasaportunuzu bir süre inceleyecek ve sonunda çıkış mührünü basarak sizi ara geçiş noktasına doğru yollayacak.. (Bu arada pasaportunuz ile birlikte Departure Card’ınızı da polise teslim ettiğinizi varsayıyorum..)

Çin’den çıkış yaptık, Hong Kong’a giriş yapmak üzere ilerliyoruz.. Bu sefer de Hong Kong gümrük sırasına giriyoruz.. Bu sefer Çinlilerle beraber yabancı kategorisinde olduğumuzdan aynı sırayı paylaşıyoruz ve böylece uzunca bir kuyruk oluyor.. Bu arada güvenlik görevlisinden Hong Kong için Arrival/Departure kağıdı alıyoruz ve sıra bize gelene kadar onu da dolduruyoruz.. Sıra bize gelince pasaportu ve doldurduğumuz bu kağıdı polise teslim ediyoruz.. Polis memuru, pasaportumuza 90 gün kalabilir mührünü basıyor kağıtlardan arrival olanını alıp departure olanı ile birlikte pasaportumuzu bize geri veriyor.. Departure olanını dönüşte kullanacağız, kaybetmeyin sakın 🙂

Saat 11.30 gibi Çin’den girdiğimiz binadan yaklaşık 12.30-13.00 gibi Hong Kong’dan çıkıyoruz.. Hemen çıkışta bekleyen otobüslere doğru yanaşıyoruz.. Göğsümüzdeki sticker’a göre ordaki görevliler bizi yönlendiriyor ve bizi şehir merkezine götürecek otobüse biniyoruz.. Yaklaşık 45-60 dk’lık yolculuğun ardından Prince Edwards’a vardığımızda saat 14.00’a geliyor.. İndiğimiz yerde dolaşabilir, veya hemen yakındaki metro istasyonunu kullanarak istediğiniz diğer yerleri ziyaret edebiliriz..

Saat 20.00 gibi dönüş uçağımız olduğundan en geç 16.00 gibi gene aynı yerden (otobüsün indirdiği yerin hemen karşısında seyahat şirketinin ofisi var) otobüse binmenizi tavsiye ederim.. 16.00’da kalkan otobüs 17.00 gibi Hong Kong sınır kapısına varıyor.. Orada girişten aldığımız sağlık belgesini doldurmayı unutmuyoruz.. Sonrasında gene sıraya girip departure kağıdımız ve pasaportumuzu memura teslim ediyoruz.. Departure kağıdımızı alan memur, pasaportumuzu bize teslim ediyor ve bu sefer de Çin’e giriş yapmak için ilerliyoruz..  Yol üstünde sağlık belgemizi ilgili noktaya teslim edip yürümeye devam ediyoruz.. Kuyruğa girmeden önce sol taraftan  Arrival/Departure kartı alıp Arrival kısmını doldurarak polis memuruna pasaportumuz ile birlikte teslim ediyoruz.. Memur kartı alıp, pasaportu inceleyip, mührü basıp bize teslim ediyor ve Çin’e yeniden ayak basmış oluyoruz..

Sabah 11.30 gibi girdiğimiz kapının hemen yanındaki diğer kapıdan saat 18.00a doğru çıkıyoruz böylece.. Kapıdan çıkar çıkmaz sağa dönerseniz seyahat şirketlerinin bürosunu göreceksiniz.. O büroya girip uçağınızın online check-in işlemlerini yaparak havaalanında zaman kazanabilirsiniz.. Sonrasında sizi gene otobüsünüze yönlendirecekler ve Shenzhen Havaalanı’na doğru yola çıkacaksınız.. Trafik durumuna da bağlı olarak ortalama 1 saat içerisinde havaalanında olacaksınız.. Check-in işleminizi yaptırdığınız için hemen polis kontrolü noktasına gidip sıraya girebilir ve sonrasında gate’inize doğru yol alabilirsiniz..

Şanghay’dan Hong Kong’a günü birlik gidiş dönüş yapmak için temel olarak yapılması gerekenleri anlatmaya çalıştım.. Örnek verdiğim zamanlar, detaylar tabii ki değişebilir.. Kendi programınıza göre ilgili değişiklikleri yapabilirsini ama temel olarak izleyeceğiniz yöntem böyle bir şey olacak.. Herkese iyi yolculuklar 🙂