Şanghay Madam Tussauds Müzesi


Şanghay’ın önde gelen turistik mekanlarının çoğunu geçtiğimiz 2 küsür sene içerisinde gezdiğimizi söyleyebilirim sanırım.. Gezmediğimiz yerleri de vakit buldukça gezmeye çalışıyoruz.. Bunlardan bir tanesini de geçtiğimiz haftalarda tecrübe etme şansı bulduk.. Dünyaca ünlü Madam Tussauds müzelerinin Şanghay’daki şubesini hem kendimiz hem de sizler için turladık 🙂
Madam Tussauds müzelerinin temel özelliği dünyaca ünlü kişilerin mumdan birebir ölçüde heykellerinin sergilendiği müzeler olması.. Heykellerin yüzlerinin ise gerçeğe çok yakın olması.. Daha once Amsterdam’da yakaladığım bu fırsatı burda da bulmuşken kaçırmayayım dedim 🙂

Şanghay Madam Tussauds  Müzesi, lokasyon olarak kentin en işlek ve en turistik yerlerinden biri olan People Square’de yer alıyor. Müzeyi ziyaret etmek için öncelikle “New World Department Store” isimli alışveriş merkezine girip, 10. katına çıkmanız gerekiyor. Bu alışveriş merkezi Nanjing Road ile Xizang Road’un tam kesişiminde yer aldığı için bulmanız epeyce rahat olacak.. Sabah 10’dan akşam 9’a kadar açık olan müzeye giriş için kişi başı 150RMB ödemeniz gerekiyor.. Biletinizi alıp içeri girdikten sonra heykeller arasında dolaşmaya başlıyorsunuz..

Spordan müziğe, politikadan bilime kadar pek çok alanda dünyaca tanınmış kişilerin mumdan heykellerini görmek, ve tabii ki yanlarına geçip hatıra fotoğrafı çektirmek mümkün.. Benim aklımda kalan ünlüler arasında Einstein, Michael Jordan, Kobe Bryant, David Beckham, Bill Clinton, Obama, Brad Pitt, Angelina Jolie gibi isimler yer alıyor..

Müzede ayrıca kendi elinizin mumyadan yapılmış heykelini yaptırabileceğiniz minik bir bölüm de bulunmakta.. Bir de çıkışta her zaman olduğu gibi, hediyelik eşyaların satıldığı bir de mağaza bulunmakta.. Daha önce Madam Tussauds müzesine gitmediyseniz, bence kesinlikle gidilmesi görülmesi gereken bir mekan..