Şanghay Metrosu Büyüdükçe Büyüyor


Daha önceki yazılarda da belirtmişimdir kesin ama bir daha tekrar etmekte bir zarar yok, Şanghay’ın en sevdiğim (ve aslında imrendiğim) özelliklerinden birisi kenti örümcek ağı gibi saran metro sistemi.. Wikipedia kayıtlarına göre 439 km’lik Şanghay Metrosu dünyanın en uzun üçüncü metrosu olma özelliğine sahip.. Listenin ilk iki sırasında Seoul (526km) ve Beijing (456km) yer alırken, İstanbul (138km) kendisine 23. sırada yer bulmuş..

İşin asıl imrenilecek yanı şu ki, metro çalışması tüm hızıyla devam ediyor Şanghay’da.. Şehrin bir çok yerinde bu inşaatlara rastlamak mümkün.. Ben özellikle Changshu Rd üzerindekinin ne zaman biteceğini merak ediyorum, cadde üzerindeki trafiği epeyce etkiliyor çünkü 🙂 Aşağıdaki resim Şanghay Metrosu’nun 2014 senesinde alacağı şekli gösteriyor..

sangay-metro-2014

Tabii ki 2014 senesi ile sınırlı değil bu planlama.. Şanghay’da hedef 2020 🙂 Bugünden yaklaşık 7 sene sonrasında Şanghay Metrosu’nun 22 hatlı, 877 km uzunluğa sahip bir ağa sahip olacağı öngörülüyor.. Bu durumda çok büyük ihtimalle dünyanın en uzun metrosu ünvanını da Seoul’ün elinden alacak 🙂 Aşağıdaki karmakarışık [ 🙂 ] görüntü bizlere Şanghay Metrosu’nun bu planlanan halini gösteriyor..

sangay-metro-2020

 

2020 senesinde biz nerede ne yapıyor oluruz bilemiyorum ama Şanghay’da yaşayanlar için toplu ulaşım epeyce kullanışlı olacak gibi gözüküyor 🙂

Kaynak: http://goo.gl/yYIFdw