Şanghay Rehberi Mobil & Android Uygulaması


Geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz kahvaltı organizasyonu esnasında açılmıştı bu konu.. Organizasyonda bizleri yalnız bırakmayanlardan olan sevgili Ömer, sağolsun, mobil teknolojiler konusundaki tecrübesiyle Şangay Rehberi ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunmuştu..  Öncelikle mobil cihazlardan sitenin birebir kendisinin değil, mobil versiyonunun açılmasının daha faydalı ve efektif olacağını belirtmişti.. Gerçekten de sitenin anasayfası epeyce dolu olduğu için cep telefonlarından veya tabletlerden açılması biraz uzun sürüyordu ve o küçük ekranları kullanarak sitede dolaşmak çok kolay değildi..

Ömer’in bu tavsiyesi doğrultusunda hemen aynı haftasonu işe koyuldum ve sitenin mobil versiyonunu hazırladım.. Hazırladım derken, aslında çok bir şey yapmadım 🙂 Siteyi üzerine kurduğum wordpress altyapısı sayesinde tek yapmam gereken, uygun eklentiyi bulup siteye kurulumunu yapmaktı, bu da çok zor olmadı.. O günden bu yana siteye mobil cihazlardan girenler biraz farklı bir arayüzle karşılaşıyorlar:

Şangay Rehberi Mobil & Android Uygulaması

Bu şekilde siteye son girilmiş 10 yazıyı, ilkinin baş kısmı, diğerlerinin ise başlıkları şeklinde görebiliyorsunuz.. Yazıların detaylarına gitmek için başlıklara, daha önceki yazılara ulaşmak için ise ekranın alt kısmındaki “next” yazısına tıklamanız (veya dokunmanız) yeterli 🙂 Sitenin yazı dışındaki bölümleri için (hava durumu, yorumlar, vs.) ise Şanghay Rehberi başlığının hemen altındaki minik aşağı ok ( ˅ ) işaretine basmanız yeterli..

Ömer bana mobil versiyonu önermekle kalmadı, bunun yanı sıra bir güzellik daha yaparak ve üstün kod geliştirme yeteneğini kullanarak Şangay Rehberi’nin Android versiyonunu da hazırladı.. Daha n’apsın yani 🙂 Mobil cihazlarında son zamanların popüler işletim sistemi Android yüklü olanlar için minik bir uygulama aslında bu.. Tek yapmanız gereken Android Market’e girip “Sanghay Rehberi” yazıp aratmak.. Ve karşınıza çıkacak uygulamayı yüklemek.. 🙂

Şanghay Rehberi Mobil & Android Uygulması  Şanghay Rehberi Mobil & Android Uygulması

Böylelikle artık Şanghay Rehberi’nin hem bir mobil versiyonu hem de bir Android uygulaması mevcut.. Ha tabii bu yenilikler milyonlarca kişiyi ilgilendiren yenilikler değil, hatta yüzlerce kişi demek bile iyimser kaçar belki ama en azından beni mutlu etmeyi başardılar, bu da başlangıç için yeterli sanırım..

Not: Ömer, yeni versiyon için çalışmalara başlamamız lazım en kısa zamanda, hazır ol 🙂