Şanghay’a Uygun Fiyatlı Uçak Bileti


İstanbul’dan Şanghay’a gelmek hem zaman olarak biraz uzun sürüyor, hem de uçak bileti fiyatları genelde el yakıyor 🙂 Bu konuya bir el atayım dedim ve İstanbul-Şanghay hattında hizmet veren havayolları alternatiflerini sizler için araştırdım.. Tabii burada benim seçtiğim belli tarih aralığındaki uçuş fiyatları arasında yaptım karşılaştırmayı.. Dönem dönem fiyatlar daha uygun olabileceği gibi, bazen de, özellikle fuar dönemlerinde, neredeyse business class fiyatı ödeyip ekonomi bileti alıyorsunuz 🙂 Biletlerin genelde 2 ay önceden alınacağını ve Şanghay’da da ortalama 10 gün kalınacağını  varsayıp bir tarih seçimi yaptım.. Sizin kendi gideceğiniz tarihlerde çok daha farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz tabii 🙂 En azından bu yazı güncel fiyatlar konusunda da bir bilgi verecektir diye düşünüyorum..

Türk Hava Yolları’nın son zamanlarda artan popülerliği fiyatlarına da yansımış bulunmakta.. Bilet fiyatlarını incelerken 8000 küsür TL’ye ulaşan fiyatlarla karşılaşınca korktum açıkçası.. Seçtiğim tarihleri olan 25 Nisan (gidiş) – 6 Mayıs (dönüş) aralığında THY’de gördüğüm fiyat sanırım uçabileceğimiz en uygun fiyatlardan bir tanesi.. Bu tarihlerde 2509TL (~822 Euro) ödeyerek İstanbul-Şanghay arasında direk uçuşlarla ve THY’nin hizmet kalitesiyle gidip gelebilirsiniz..
istanbul-sangay-ucuz-bilet-1

Hizmet kalitesi konusunda THY ile başabaş giden Emirates, İstanbul-Şanghay uçuşları için kullanabileceğiniz alternatiflerden bir tanesi.. Yukarıda bahsettiğim 25 Nisan – 6 Mayıs tarihleri için Emirates web sitesinde yaptığım araştırmada 12 farklı uçuş alternatifi sundu Emirates bana.. Fiyatlar ise 786,60Euro’dan başlayıp 836,60 Euro’ya kadar uzanıyor.. Burada Dubai aktarmalı uçacağınız için aktarmalardaki bekleme süresinin uzunluğu bilet fiyatını da etkiliyor.. Bu nedenle çok bekleme-az fiyat (786,60 Euro) ve az bekleme-çok fiyat (836,60 Euro) arasında bir seçim yapmanız gerekiyor.. Aşağıdaki görüntü, yazının başlığı ile de uygun olması amacıyla, daha ekonomik olan alternatifin detaylarını içeriyor 🙂
istanbul-sangay-ucuz-bilet-3

Üçüncü alternatifimizde ise Doha aktarmalı uçuşlar yapabileceğiniz Katar Hava Yolları, yani Qatar Airways olacak.. Katar Hava Yolları’nın web sitesinde yaptığım sorgulama sonucunda bulabildiğim en uygun fiyat 720,34 Euro oldu. Bu fiyatın kısıtlı ekonomi sınıfı fiyatı olduğunu da ekleyeyim bu arada.. Diğer ekonomi sınıfları için fiyatlar 1000Euro seviyelerine çıkıyor..
istanbul-sangay-ucuz-bilet-4

Güney aktarmalı değil de kuzey taraflarından aktarma yapmak isteyenler için bir de Rusya aktarmalı alternatif var.. Rus Hava Yolları, Aeroflot, Moskova aktarmalı uçuşlarıyla sizi gayet uygun fiyata Şanghay’a götürüp getirebilir.. Aeroflot’un web sitesinde 833 Dolar’a ( ~602 Euro) İstanbul-Şanghay gidiş dönüş bileti bulmak mümkün.. Uçakların durumu, verilen hizmetin kalitesi vs. konularında çok fazla bir şey beklememek lazım belki (bu uçuşu kullanan varsa yorumlara açığız tabii) ama uygun fiyatlı uçuş alternatifleri arasında Aeroflot’u da kesinlikle gözönüne almak gerekir diye düşünüyorum..
istanbul-sangay-ucuz-bilet-5

Malezya Havayolları’nın Kuala Lumpur aktarmalı seferlerini kullanarak da İstanbul’dan Şanghay’a ulaşabilirsiniz.. Şirketin web sitesinde gördüğüm kadarıyla çok fazla sayıda uçuş yok. Haftada üç gün uçuyorlar ve size en uygun olan tarihi seçmeniz gerekiyor.. Bilet fiyatlarının ise yukarıdaki tarihler için (aslında tam olarak değil, gidiş bir gün sonra) 802,40 Euro’dan başladığını ekleyeyim..
istanbul-sangay-ucuz-bilet-6

Bir başka alternatif de China Southern Hava Yolları’nı kullanarak Urumuqi aktarmalı olarak Şanghay’a gelmek.. Yazıyı hazırlarken maalesef China Southern web sitesindeki bir sıkıntıdan ötürü fiyatlarını öğrenemedim ama bildiğim kadarıyla epeyce uygun fiyatlarla Şanghay’a gelebilirsiniz bu hava yolunu kullanarak.. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Etihad Havayolları’nın seferlerini de gene web sitelerindeki teknik problemlerden ötürü sorgulayamadım, artık siz gideceğiniz zaman bir daha denersiniz 🙂 Ha bu arada unutmadan, THY’nin yaptığı İstanbul-Şanghay uçuşlarına aynı zamanda Air China’dan da bilet alabilirsiniz.. Zaman zaman aynı uçuş için Air China biletleri daha ucuz olabiliyor.. İstanbul’da bulacağınız Air China bileti satan bir acenteden fiyat karşılaştırması da yapabilirsiniz.. Sanırım Air China bileti ile uçunca daha az mil kazanıyorsunuz ama aktarmasız uçmak isteyenler ve ekonomik alternatif arayanlar için bence Air China fiyatları da kesinlikle kontrol edilmeli..

Sonuç olarak THY’de bulduğum uygun fiyatlı bir uçuş bile alternatifler gözönüne alınınca pahalı kalabiliyor.. Bardağın dolu tarafına bakarsak bir Türk Havayolu’nun bu kadar popüler olup, bu kadar talep görmesi ülke repütasyonumuz açısından gayet güzel tabii ama bir de bardağın boş tarafı var ki, bu fiyatlar bazen gerçekten çok uçuk olabiliyor yahu 🙂 Yakın zamanda İstanbul-Şanghay arasına THY’nin bir sefer daha koyabileceği konusunda haberler geliyor kulağıma ama umarım en kısa zamanda gerçekleşir ve fiyatların düşmesine vesile olur bu durum 🙂