Şanghay’da Bir Günlük Yürüyüş Programı


Kullananlar bilirler, Google Buzz aracılığıyla, takip ettiğiniz kişilerle de bağlantılı olarak epeyce faydalı bilgilere ulaşabiliyorsunuz.. Benim listemde bulunan Alman bir arkadaşın yaptığı paylaşımı burada paylaşmak istiyorum.. Yürümeyi sevenler ve bu konuda kendine güvenenler için Şanghay’ın merkezini bir günde turlamanızı sağlayacak bir programdan bahsedeceğim aşağıda kısaca.. Şanghay’ı sabahtan akşama kadar bir elinizde içeceğiniz, diğer elinizde haritanız, boynunuzda fotoğraf makineniz ile geze geze, göre göre dolaşmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz..

* Başlangıç noktamız People Square olacak.. Buradan doğuya, Huangpu Nehri’ne doğru, veya daha popüler ismiyle Bund’a doğru, yürüyüşümüze başlıyoruz.. Yürüyüşümüzde trafiğe kapalı olması, popülerliği ve kalabalıklığıyla bizim İstiklal Caddesi’ne benzeyen East Nanjing Rd.’u takip edebilirsiniz.. Alternatif olarak, daha önce de bahsettiğim kitapçı/kırtasiye dükkanlarıyla dolu olan iki paraleldeki Fuzhou Rd da izlenebilir..

* Bund’a, yani nehir kıyısına ulaştığınızda karşıdaki manzara karşısında etkilenip fotoğraflarınızı çekmeye başlayacaksınız zaten.. Veya buraya yürüyüş yolunda da zaten başlamış olabilirsiniz 🙂 Buradan yürüyüşümüze güneye doğru, nehre paralel olarak devam ediyoruz.. Ta ki Yu Garden’a ulaşana kadar.. Bu tarihi mekan da gene Şanghay’ın “görülmezse olmaz”ları arasındadır..

* Buradan yönümüzü batıya çeviriyoruz ve yürümeye devam ediyoruz.. South Huangpi Rd. metro istasyonuna ulaşıncaya kadar.. Burada bir kestirme yapıp, 1 no’lu metro hattına biniyoruz ve Changshu istasyonunda iniyoruz.. Böylece ünlü “French Concession”a ulaşmış oluyoruz.. Buranın da yapısı, mimarisi ilginizi çekecektir..

* Henshan Rd. üzerinden aşağı doğru yürümeye devam ediyoruz ve Xujiahui Parkı’na ulaşıyoruz.. Burası aynı zamanda ünlü elektronik marketin de bulunduğu yer.. Burası bugünlük yürüyüşümüzün son durağı 🙂

Akşamında ise bu yorgunluğun üzerine Bund tarafına geri dönüp Hyatt’ta bulunan Vue Bar’da günün yorgunluğunu eşsiz Şanghay manzarası eşliğinde atıveriyoruz 🙂

Yürüyüş rotasını harita üzerinde görmek için buraya tıklamanız yeterli..