Şanghay’da Evlenmek


Mehmet Bey Şanghay’a ilk geldiğinde benimle iletişime geçmiş ve burada evlenmek için gerekli olan prosedürleri sormuştu. Ne var ki ben kendisine çok fazla yardımcı olamamıştım çünkü konu hakkında ne bilgim ne tecrübem vardı. Sonrasında kendisi tüm işlemleri halledip mutlu bir şekilde burada dünyaevine girmiş. Şanghay’da evlenebilmek için yapılması gerekenleri de sağolsun üşenmemiş yazmış ve benimle paylaştı. Ben de tabii ki sitede Mehmet Bey’in yazısını paylaşıp burada evlenmek için niyetli olanlara biraz yardımcı olmak istedim. Bu vesileyle Mehmet Bey’e teşekkür ediyor ve Arzu Hanım ile birlikte ömür boyu mutluluklar diliyorum 🙂

Evlenmeyi düşünen ve burada 6 ayını doldurmuş arkadaşların işlemlerini kesinlikle Çin’de yapmalarını tavsiye ediyorum. İşlemler çok kolay ve çok hızlı. Öncelikle Shanghai Civil Affairs Ofisine gidip oradan nikah için istemiş olduğunuz tarihi almanız gerekiyor.

Daha sonrasında vatandaşı olduğunuz ülkenin konsolosluğuna gidip Çin’de evlenmek üzere bekar olduğunuzu ve Cin’de kıyılan nikahı tanıyacağını gösterir bir yazı almanız gerekiyor. Bu yazının formatı konsolosluklarda mevcut, ne amaçla talep ettiğinizi söylediğiniz takdirde sorunsuz olarak 10 dk içinde alabiliyorsunuz. Türkiye Konsolosluğu bu yazıyı hem Çince hem de Türkçe olarak veriyor ve tercümeye gerek kalmıyor. Alman konsolosluğu ise sadece Almanca verdiğinden Noter onaylı tercüme yaptırmanız gerekiyor. Tercüme ofisinin adresini Civil Affairs’deki görevliden gerekli evrakları gösteren belge ile birlikte alacaksiniz. Tercüme işlemi sadece 30 dk sürdü.

Şanghay’da Evlenmek Şanghay’da Evlenmek

Son olarak yapmanız gereken de yine Civil Affairs ofisinin içerisinde bulunan fotoğrafçıda evlilik cüzdanları için eşinizle bir arada fotoğraf çektirmek. Bu işlem de yaklaşık 10 dk sürüyor. Bu andan itibaren artık hazırsınız.

Almış olduğunuz tarih ve saate istinaden Civil Affairs ofisine gidiyorsunuz ama yarım saat erken gitmeniz çok daha iyi olur çünkü bir form doldurmanız talep ediliyor. Ardından yabancılara özel küçük bir nikah salonuna alınıyorsunuz ve burada İngilizce bilen bir memur nikahınızı kıyıyor ve evlilik cüzdanlarınızı teslim ediyor. Burada 2 adet evlilik cüzdanı düzenleniyor ve eşin soyadı değişmiyor.(Eşim bu yüzden cok mutlu)

Nikahımızı 11/11/11 saat 11:11 de yaptik 🙂

Kısacası Çin’de yabancıların evlenmesi çok kolay.