Şanghay’da Taksi Fişini Okumak


Şanghay’a gelip de hiç taksiye binmeyen yoktur sanırım.. Şanghay’da taksiye binip taksi fişini almayan ise çoktur diye tahmin ediyorum, şirkete masraf yazacaklar alıyordur sanırım sadece 🙂 Halbuki Şanghay taksilerinden alacağınız fişler, yaptığınız taksi seyahati hakkında detaylı bilgi içerdiği gibi güvenlik açısından da işinize yarayabilir..

Mesela takside bir eşyanızı unuttuysanız, ve fişiniz yoksa o eşyayı gerçekten unutun 🙂 Veya taksinin sizden fazla ücret aldığını düşünüyorsanız, ve taksi fişiniz yoksa, bir bardak soğuk su için.. Bu ve benzeri durumlarda çok işinize yarayacak taksi fişini almak için ücreti sürücüye ödedikten sonra “Fapiao” (fapyao okunur) diyip, taksimetrenin basmakta olduğu fişi sürücünün size vermesini beklemeniz yeterli.. Fazladan bekleyeceğiniz bir 10 sn size ilerde epey şey kazandırabilir yani 🙂

Aşağıda gördüğünüz gibi, sizlere bir taksi fişinin iç yüzünü göstermeye çalıştım.. İşinize yaramasını umarım 🙂

Şanghay Taksi Fişi - Shanghai Taxi Invoice -- Chepiao Fapiao

Toplam Ücret kısmı en önemli kısım burada haliyle.. Rezervasyon ücreti eğer rezervasyonlu bir taksiyse dolu oluyordur diye tahmin ediyorum, yani %99 boş olacak 🙂 Kart no kısmı ise taksi ücretini nakit yerine toplu taşıma kartı ile ödediğinizde kart numarasını göstrecektir.. Gişe ücreti ise eğer otoban vasıtasıyla gidilecek bir yere gittiyseniz sürücü tarafından gişe ücretinin ekleneceği bir alan..

Not: Taksi fişi resminin orijinalini ShanghaDaily‘den alıp Türkçeye çevirdiğimi de eklemeliyim.