Şanghay’da Taksi Ücreti Hesaplama


Bugün öğrendiğim bir web sitesinden bahsetmek istiyorum kısaca.. Eski yazılarımda Şanghay’ın taksilerinden detaylı olarak bahsetmeye çalışmıştım.. Aynı şekilde taksilerin ücretlendirmelerini de yazdığımı hatırlıyorum.. Birazdan bahsedeceğim site sayesinde ise taksi ücretleri konusunda biraz daha detaylı bilgi sahibi olacaksınız.. Öncelikle sitenin adresini verelim:

http://kuber.appspot.com/taxi/

Site gayet basit bir tasarıma sahip ve amaca hizmet dışında hiçbir gereksiz detaya girilmemiş.. Bu site sayesinde yola çıkacağınız adres ile gitmek istediğiniz yer arasını taksi ile “yaklaşık” kaç RMB’ye gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz.. Yaklaşık diyorum çünkü site Google’ın harita özelliğini kullanıyor ve iki adres arasındaki mesafeyi Google’a ölçtürüyor 🙂 Daha sonra da bu mesafeyi gece/gündüz tariflerine göre ücretlendiriyor..

Şangay Taksi Ücreti Hesaplama

Sitede bilgi girişi yapabileceğiniz iki kutucuk var.. “Departure” kutucuğuna yola çıkacağınız yeri yazıyoruz.. Hemen altındaki “Destination” kutucuğuna ise gitmek istediğimiz yerin adresini giriyoruz.. Bu kutucuklara <bina no, cadde ismi> şeklinde detaylı adres girebileceğiniz gibi (örneğin <625, Taixing Rd>) bilinen mekan isimlerini de girebilirsiniz (örneğin <Pudong Airport>).. Zaten hemen sayfanın altında sizin için örnek bazı mekan isimleri de konulmuş durumda..

Başlangıç ve varış noktalarını yazdıktan sonra yapmamız gereken “Calculate Fare” butonuna tıklamak ve beklemek.. Kısa bir süre sonra bize bu iki nokta arasındaki mesafenin kaç KM olduğu, yaklaşık kaç dk’da katedileceği ve kaç RMB tutacağı bilgileri veriliyor olacak.. Hem gündüz hem de gece tarifesi için hesaplama yapılıyor.. Tabiiki bu bilgilerin kesin bilgi olmadığını ve bir çok parametreye bağlı olarak değişiklik göstereceğini hatırlatmakta fayda var.. Ama sonuç olarak gerçek hayata yakın rakamlar verdiğini söyleyebilirim..