Şanghay’da Diş Kliniği (Jsmiles Dental)


Şanghay’da yaşadığımız süre (Müge için 3 küsür benim için 2 küsür sene) içerisinde Allah’a şükür çok ciddi bir hastane gerektirecek durum yaşamadık.. [Maşallah diyin 🙂 ] Kendi adıma, İstanbul’dayken faranjit, bronşit, zatürre tarzi hastaliklari tecrübe etmiş biri olarak Şanghay havasının bana iyi geldiğini söyleyebilirim sanırım.. Bir kaç kere işimiz düştüğünde ise yakın oluşu, sigortamızı kabul ediyor oluşu ve İngilizce iletişim konusunda sıkıntı olmaması nedenleriyle Parkway’i tercih etmiştik.. Hatta Gençer buradayken, kendi tahminine göre ayak masajından kaynaklanan diş pörtlemesi [ 🙂 ] sorunu için de gene minik bir Parkway ziyareti yapmıştık..

Geçtiğimiz günlerde Müge de bir diş doktoruna görünmek isteyince gene Parkway’i denemiş, işin açıkçası çok memnun kalmamıştık.. Kendileri sanırım kentin en pahalı tarifesine sahip hastanesi [sigorta dişi kapsamadığı için o gün daha bi farkına varmıştık :)] ama ödediğimiz ücretle aldığımız hizmeti karşılaştırınca kendimizi parayı çöpe atmış gibi hissetmiştik.. Bunun üzerine yeni bir dişçi/diş hastanesi arayışına girdik.. Sağolsun Nisan Hanım’dan aldığımız broşürler, internetten yaptığımız araştırmalar felan derken karar kıldığımız mekan lokasyonu bize en yakın olan mekan oldu 🙂

Mekanımızın adı Jsmiles Dental. Bulunduğu yer West Nanjing Road ile Jiangning Road kesişiminde bulunan Westgate isimli alışveriş merkezinin 12. katı. Web siteleri vasıtasıyla online-chat özelliğini kullanarak randevu alabiliyorsunuz.. Benim için faydalı bir özellik gerçekten, keşke şu hayatta herşeyi bilgisayar başından yapabilsek 🙂 Jsmiles Dental adlı bu diş kliniği ABD’de doğmuş, büyümüş, okumuş, sonrasında ülkesine geri dönmüş Dr. Tommy Ma tarafından kurulmuş.. Dr. Ma ile birlikte toplam 3 adet dişçinin hizmet verdiği minik bir klinik aslında Jsmiles.. İçeriye girince özenle tasarlanmış temiz, düzenli bir klinikle karşılaştık; girişteki resepsiyonist bayanın da gayet güleryüzlü ve iyi İngilizce konuştuğunu ekleyelim.. İlk gelişimiz olduğundan Müge bir form doldurdu ve bizi içeriye aldılar..

Öncelikle bayan bir doktor geldi ve diş röntgenleri için Müge’yi içeri götürdü.. Epey detaylı röntgenler çekildi, bilgisayara yüklendi ve sonrasında Dr. Ma geldi.. Muayenehanelerin de gayet teknolojik ve temiz göründüğünü, Dr. Ma’nın da epey bilgili, hastaya güven aşılayan bir yapısı olduğunu belirtelim.. Kendisi gayet detaylı bir şekilde önce röntgen filmlerinin üzerinden geçti, sonra ise detaylı bir muayene etti Müge’nin dişlerini.. Sonrasında da gene detaylı bir şekilde bilgilendirdi bizi.. Son olarak da gerekli gördüğü tedavilerin detaylı bir listesini tedavi+fiyat şeklinde bizimle paylaştı ve kararı bize bıraktı.. Çok acil bir durum olmadığı için Müge kendisini psikolojik olarak hazır hissettiğinde bir kere daha ziyaret edecek Jsmiles’ı 🙂

Dişleri fırçalamanın yanısıra diş ipi kullanmanın da epey faydalı olduğunu bir kere de Dr. Ma’dan duymuş olduk.. Orada sergiledikleri Waterpik adlı diş ipine alternatif bir cihaz çok hoşumuza gitti, 680RMB fiyatı vardı, onu da almayı düşünüyoruz bakalım.. Resepsiyondaki bayana “Taobao’da satılıyor mu bu” diye sorunca biraz kızdı sanki ama neyse 🙂 Bu arada muayene ücreti 110RMB, röntgenler ise yaklaşık 450RMB tuttu; ilk gelişimiz olduğu için bizden sadece muayene ücreti aldılar, maksat ayağımız alışsın 🙂 Kredi kartının geçtiğini de ekleyeyim.. Sonuç olarak Jsmiles Dental adlı diş kliniği gerek yapısıyla, gerek çalışanlarıyla bizden geçer not aldı diyebiliriz.. Olur da bir diş sorununuz ortaya çıkarsa kesinlikle burayı deneyebilirsiniz..