Şanghay’da Ocakbaşı Mangal


Şanghay’a taşındığımızdan beri gerçekleştirdiğimiz yemek seansları arasında en keyifli olanlarından birinden bahsedeceğim bu yazıda.. Bize yemeğiyle olsun, sohbetiyle olsun bir Türkiye ortamı yaratan bir mekan oldu burası.. Yemeğiyle, çünkü mekan aslında bir nevi lokal bir ocakbaşı mangal lokantası.. [ Veya Çin barbeküsü de diyebiliriz 🙂 ] Sohbetiyle, çünkü mekana bizi davet edip haberdar olmamızı sağlayan sevgili arkadaşlarımız Yasin ve Nisan sohbetleriyle akşamı neşelendirdiler 🙂 Felekten bir gece çalmış olduk da diyebiliriz sanırım..

Bu ocakbaşı mangal mekanının adı “Tumen Fengwei Shaokao” imiş.. İsimden ziyade adresi baz alarak giderseniz daha iyi olur çünkü tabelasında isim sadece Çince karakterlerle yazılıydı.. Aşağıdaki resim size daha net bir fikir verecektir tabii.. Restoranın lokasyonu Wanhangdu Road ile Urumqi Road’un kesişiminde tam olarak.. “192, Wanhangdu Road” olarak da söyleyebiliriz.. Her ihtimale karşı telefonunu da isterseniz, buyrun: 6373 5800. Rezervasyon için aramayın tabii, öyle bir yer değil orası pek 🙂 Daha da detaya inmek isteyenler için Çince adres ise şu şekilde: “上海市静安区万航渡路(乌鲁木齐路)192号”

Şanghay'da Ocakbaşı Mangal Şanghay'da Ocakbaşı Mangal

Mekandan bahsetmeden önce şöyle bir uyarıda da bulunmam lazım sanırım, bu mekan çok lüks bir mekan değil.. Bir nevi esnaf lokantası havası var diyebiliriz.. Ayrıca pırıl pırıl bir mekan olduğunu da söyleyemem.. Esnaf lokantası dedim ya işte 🙂 Yani hijyen vs. konularında çok titizseniz burası size göre olmayabilir.. Ama kesinlikle Türkiye’den tanıdık bir ortam yaratacaktır size.. İçeride iki bölüm bulunuyor, hemen girişteki bölüme oturursanız orası biraz daha havadar, cadde gören manzarası var.. Orası kalabalıksa arka taraftaki salona geçmek durumundasınız.. 8 kişiye kadar oturabileceğiniz masalar ve her masanın ortasına monte edilmiş birer adet kömürü hazır mangal mevcut..

Kişi sayınıza göre bir veya iki mangalı birden yaktırıyorsunuz ve önünüzdeki menüden etleri seçiyorsunuz.. Fiyatlar gerçekten çok uygun.. Şişlerin tanesi 1RMB’den felan başlıyor.. 4-5 RMB’ye doğru uzanıyor, seçtiğiniz ete göre.. Biz genelde klasik kuzu/dana / tavuk seçimi yaptık ama meraklısı için değişik alternatifler de mevcut.. Etin yanısıra mantar, mısır, biber vs. tarzı sebzeler de seçilebiliyor.. Epeyce geniş bir menü yani.. Ve en sonunda ödeyeceğiniz miktar yediğiniz etlerin yanında hiçbirşey 🙂 Buraya gelirken evden rakınızı, salatanızı vs. alıp da gelebiliyormuşsunuz, ek bilgi olarak vermiş olayım bunu da 🙂

PS: Tüm detay bilgiler ve neşeli mangal akşamı için Yasin ve Nisan’a bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız 🙂