Şanghay’da Yunan Lokantası (Greek Taverna)


Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gezinti mekanımız Hongmei Lu’da geçtiğimiz haftasonu bir restoran daha denemek istedik.. Tercihimizi damak tadımıza en yakın olacağını düşündüğümüz Greek Taverna adlı Yunan restoranından yana kullandık.. Pek pişman olduğumuzu da söyleyemem 🙂

Greek Taverna lokasyon olarak daha önce burada yazdığım Hongmei Lu restoranlarından biraz farklı bir yerde bulunuyor.. Tam adresi “3911 Hongmei Rd. – West Yan’an Rd.” şeklinde.. Diğer bahsettiğim restoranlar Hongmei Lu’nun daha popüler olan aşağı tarafındayken, bu restoran yukarı tarafında kalıyor.. Hongmei Lu’yu diklemesine kesen geniş cadde Yan’an Rd.’dan karşıya geçmeniz gerekiyor öncelikle.. Karşıya geçtikten sonra biraz yürüyüp yolun sol tarafındaki girişten avlu tarzı bir yere giriyorsunuz.. Burada Yunan restoranı dışında bir kaç restoran ve bir Dragon Fly masaj salonu da bulunuyor.. Greek Taverna’yı girdikten hemen sonra ilerde sol tarafta göreceksiniz zaten..

İki katlı çok büyük olmayan sıcak bir ortam yaratmışlar diyebilirim.. Beyaz ve mavi/turkuaz renkler hakim iç dizayna.. Sanki Bodrum’da bir mekanda yemek yiyormuşsunuz gibi de gelebiliyor zaman zaman 🙂 Alt katta bahçede veya üst katta balkonda da oturma imkanınız var ama şu sıcaklarda çok da tercih edilmiyor tabii dışarıda yemek.. Biz de herkes gibi iç mekanı tercih ettik..

Yemekler, dediğim gibi, fazlasıyla tanıdık geliyor bize.. Domuz ürünlerini menüden çıkarsanız tam Türk lokantası menüsü olacak nerdeyse 🙂 Bu nedenle de gözümüz doymadı ve söyledikçe söyledik.. Önce köfte geldi, tadı nerdeyse bizim “anne köftesi” diye nitelendirdiğimiz köftelerle aynıydı 🙂 Sonrasında fırında pişmiş patates dilimleri, ki onlar da gayet iyiydi.. Yanında bizim “sarımsaklı cacık”ın biraz daha koyu versiyonunu denedik, beğendik 🙂 Sonrasında da ana yemek olarak bir tavuk şiş ve bir de et işi söyledik, ki özellikle tavuk şiş çok lezzetliydi.. Zaten midemiz gözümüzden önce doyduğu için tamamını bitiremeyip paket yaptırdık 🙂 Tatlılar arasında bulunan revaniyi de bu yüzden deneyemedik zaten..

Tüm bunlar yanlarında 2 adet soft-içecek ile birlikte 250RMB tuttu.. 200RMB civarına iki kişi rahatça karnını doyurabilir burada sonuç olarak.. Bu arada et ürünlerinin yanısıra balık da yiyebileceğinizi belirtmek isterim.. Biz yemedik ama yiyenlerden balıkların da gayet başarılı olduğu yönünde duyumlar aldık 🙂