Şanghay’da Yüzme Havuzu Alternatifleri (Siteler)


Şanghay’da bu yaz iyi sıcak yaptı 🙂 Bunu sadece ben değil son bir ayı burda geçiren herkes söylüyor ve Meteoroloji Bürosu da hemfikir.. Sıcaklıkların resmi olarak ölçülmeye başlandığı 1800 küsürlü yıllardan beri en sıcak yaz 2013 senesinde yaşanmış Şanghay’da, yani geçtiğimiz haftalarda biz kendisini yaşamışız 🙂 Bu süre içerisinde nemli Şanghay havası genelde 40 dereceler civarında seyretti.. Neyseki önümüzdeki haftadan itibaren 30-35’leri görecekmişiz 🙂 Bu bağlamda artık havuza gitmek/güneşlenmek gibi aktiviteler de daha yapılabilir hale geliyor.. Ben de geçenlerde Smart Shanghai‘da gördüğüm ve kentteki yüzme hazuzlarından bahseden yazıyı Türkçeleştirerek buraya aldım ki daha çok insana ulaşabilsin.. Sonuçta Smart Shanghai’ın ziyaretçi sayısının Şangay Rehberi’nin yanında esamesi bile okunmaz 🙂 Şaka bir yana, bu yazıyı sitelerdeki yüzme havuzları ve otellerdeki yüzme havuzları şeklinde iki bölüm halinde burada yayınlayacağım.. Yazının orijinali ve resimler Smart Shanghai’dan alınmıştır.. Buyrun Şanghay’ın sitelerinde bulunan popüler yüzme havuzlarına bir göz atın..

1) Brilliant City: Nehrin kuzeyinde kalan bu sitenin havuzu kentin yeni havuzlarından bir tanesi.. Eğer bu sitede oturmuyorsanız sadece 20RMB vererek havuzdan faydalanabiliyorsunuz.. Metro ile 3 veya 4 no’lu hatları kullanıp Zhongtan Road istasyonunda inerek ulaşılabilen bu sitenin havuz kurallarına göre bir zaman limiti varmış ve bir süre sonra zamanınızın dolduğunu söyleyip havuzu terketmenizi isteyebilirlermiş ama genelde bu politika pek uygulanmıyormuş.. Ekonomik fiyatlı, kolay ulaşımı olan havuz alternatifi arayanlar için güzel bir fırsat gibi görünüyor..

sangay-yuzme-havuzu-brilliant-city

100 Zhongtan Lu – Yichang Lu
中潭路100号, 近宜昌路

2) Mandarin City: Hongqiao’da bulunan bu sitenin havuzu büyüklüğünden ötürü uzun zamandır şehrin favori havuzlarından bir tanesi.. Bazen kirlilik veya çok sayıda sarhoş yabancı nedeniyle şikayet de alıyormuş 🙂 Bu şikayetlerin muhtemelen havuzun en yoğun olduğu haftasonlarında alındığını tahmin ediyorum.. Giriş kişi başı 100RMB, haftasonları 7:30-20:00 arasında açık..

sangay-yuzme-havuzu-mandarin-city

Mandarine City, 788 Hongxu Lu – Huaguang Lu
名都城, 虹许路788号, 近华光路

3)  Oasis Riviera: Geçen sene sadece kulüp üyelerine ve site sakinleriyle misafirlerine açık olan bu havuz bu sene itibariyle politikasını değiştirmiş ve dışardan gelen ziyaretçilere de kapısını açmış. Eylül sonuna kadar 10:00-20:30 arası açık kalacak olan havuz (hem açık hem kapalı havuz mevcut) için giriş ücreti 60RMB olarak belirlenmiş.

sangay-yuzme-havuzu-oasis-riviera

883 Shuicheng Lu, near Tianshan Lu
水城路883弄, 近天山路

4) Ambassy Club: French Concession bölgesinin ünlü sitelerinden Ambassy Court içerisinde bulunan bu spor merkezinin küçük bir açık, bir de kapalı havuzu bulunuyor.. Bu sene itibariyle gelen kurallara göre sadece kulüp üyelerine açık olan havuzdan hafta içi 150RMB karşılığı bir kereye mahsus “deneme” amaçlı yararlanabiliyormuşsunuz.. Havuzun boyutuna bakınca haftaiçi denemek bence de daha mantıklı 🙂

sangay-yuzme-havuzu-ambassy-club

1500 Huaihai Zhong Lu – Wulumuqi Lu
淮海中路1500号, 近乌鲁木齐路

5) Shimao Riviera Garden: Daha önce benim de sitede bahsettiğim Pudong’daki bu sitenin havuzu hem kumsala hem de yapay dalga makinesine sahip.. Ne var ki, bu sene yeni misafir politikaları gereği dışarıdan misafir almıyorlarmış.. Ama gene de özellikle yakında oturanların, hafta içi şanslarını deneyebilecekleri söyleniyor.. Yeni politika çok sıkı olmayabilir yani 🙂

sangay-yuzme-havuzu-shimao-riviera-garden

1 & 2 Weifang Lu – Pucheng Lu
潍坊路1弄/2弄, 近浦城路