Şanghay’da Hırdavat Alışverişi


Eski çalıştığım şirketin ofisi Beijing Road üzerindeydi. Öğlenleri yemeğe çıktığımda cadde üzerinde ve yakındaki küçük, dar sokaklarda bulunan dükkanlar hep dikkatimi çekerdi. “Hırdavatçı” diye adlandırabileceğimiz bu yerlerin hepsinin bir arada toplanmış olması çok hoşuma gitmiş ve “burdan güzel bir yazı çıkar, ihtiyacı olanın işine yarar” demiştim kendi kendime, ama bir türlü yazamamıştım o yazıyı 🙂 Neyseki sitenin içeriğinin gelişmesi özellikle bu aralar sadece bana bağlı değil 🙂 Aşağıda da bir çok yazısı ile siteye yardımı dokunan Burcu sağolsun bu yazıyı gayet güzel bir şekilde yazdı. Bana ise sadece yayınlamak kaldı 🙂

Uzun zamandır kenarda bekleyen bu hırdavatçılar çarşısı yazısı için sonunda masa başına oturmak nasip oldu. Şimdi arada ‘Senin kendi mekanın yok mu orada yaz’ diyenleriniz de olabilir. Ama kendi mekanın dışında bir yerde yazmak hele de bu Şangay Rehberi ise bana daha da keyif veriyor. Malum tabi okuyucu kitlesi açısından da benden daha geniş olduğundan yazma isteği kaçınılmaz 🙂 Gerçi bu sitede eksikleri de görmek pek kolay olmuyor. Neyse bir tane bulmuşken yazayım dedim.

Aslında buraya yerleştiğimizden beri ilk öğrendiğim yerlerden biriydi East Nanjing Road’a paralel olan Beijing Road. Uzun ve büyük bir cadde. Arasında küçük caddede var ama şuan adını hatırlayamadım. Şöyle ki hepimiz İstiklal Caddesi’ne benzerliği ile biliyoruz East Nanjing Road’u. Metro ile gelecek olanlar içinde durak ismi oluyor bu.

Beijing Road üzerindeki yüzlerce mağazada bulabileceğiniz belki de milyarlarca parça var dersem çok da yalan söylemiş sayılmam. Gitmeden önce ne bulacağınızı merak edebilirsiniz. Acaba aradığınız parça orada var mıdır diye. Ben kısaca eşimin verdiği bilgiler ve gözlemlerim doğrultusunda bahsetmek istiyorum. İrili ufaklı bu dükkanlarda hem çıkmış parça hem sıfır parça bulabiliyorsunuz. Vida, tornavida, her boyutta somunlar… Çeşitli makinaların en küçüğünden en büyüğüne parçalarının temini, ağır iş makinaları, sanayi makinaları, iş kıyafetleri, elektronik parçalar, her türlü ulaşım aracının parçaları, bilgisayar parçaları, boya badana malzemeleri, çeşitli vantilatörler, kablo ve ekipmanları, kimyasal malzemeler ve belki de bizim henüz keşfedemediğimiz bir sürü ürün. Biz eşimle lazım olan ne varsa şimdiye kadar orada bulduk. Eliniz boş dönmeniz imkansız gibi görünüyor. Ve alan olarak çok geniş olduğundan gezmek istemiyorsanız dükkanın birine girin ve istediğiniz malzemeyi sorun. Eğer uzaktaysa sizin yerinize o dükkan sahibi gidip ürünü alıp getiriyor. Üzerine de 10 – 20 RMB gibi bir fark ücreti ile size satıyor. Tek tek aramak zor diyorsanız bu seçenek de fena sayılmaz diye düşünüyorum. Özellikle badana yapacaklar malzeme için mutlaka bu dükkanları ziyaret edip fiyat teklifi almalı diye düşünüyorum. Bunun dışında caddede görünen büyük binaların alt katlarında da pasaj şeklinde dükkanlar var oralarda da elektronik marketleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Her türlü elektronik malzemeyi bulmanız mümkün diyebilirim. Özellikle bilgisayar parçaları için iyi bir kaynak olabilir.

Kısacası yok yok buradaki küçücük dükkanlarda.  Eşim “zorlasan beni bulabilirsin” diyor 🙂 Doğru da söylüyor. Hiç tahmin etmeyeceğiniz ve nerede bulacağınızı bilemediğiniz ürünleri bulmak mümkün oluyor. Açıkçası çok da pahalı değil. Elbette alacağınız ürüne göre fiyatlandırma değişecektir. Ancak Şangay’da bu kadar merkezde istediğinize kolaylıkla ulaşabilmek için insan 3 – 5’in de peşine düşmez diye düşünüyorum.