Şanghay’da Taobao İçin Hesap Açma


Çin’de alışveriş denince akla gelen ilk site Taobao. Burada yaşayıp da Taobao’yu duymayan yoktur diye tahmin ediyorum. Örnek vermek gerekirse, ABD’de eBay neyse, veya ülkemizde GittiGidiyor neyse, Çin’de de Taobao aynen o 🙂 Aradığınız herşeyi, ama gerçekten herşeyi bulabileceğiniz, milyonlarca, belki de milyarlarca ürünün satıldığı bir site.. Dışarda beşe satılan bir ürünü buradan üçe alabilirsiniz diye bi genelleme de yapayım.. Tabii güvenilir satıcıyı bulmak, iyi bir pazarlık yapmak vs gibi zorunluluklar var 🙂 Sitenin tek kusuru var, o da sadece Çince olması.. Biz ailecek bir türlü bu duruma alışamadığımız için buradan alışveriş yapamadık.. Aşağıda sevgili eşim Müge’nin de belirttiği gibi hep Çinli veya Çincesi iyi Türk arkadaşlarımızdan rica ettik.. Ama artık Müge bu duruma son vermek için son derece kararlı ve hırslı! 🙂 Taobao’dan alışverişin önemli kısımlarından olan ödeme kısmı ile ilgili harekete geçti bile.. Bu bağlamda geçenlerde uğradığı bankada yaşadığı tecrübeyi de bizlerle aşağıda paylaştı.. Kendisine çok teşekkür ediyor ve sizleri Müge’nin eğitici, öğretici, bilgilendirici ve akıcı satırlarıyla başbaşa bırakıyorum 🙂

4 buçuk yıldan uzun bir süredir Şangay’da olmamıza rağmen TaoBao’dan kendi başımıza pek alış veriş yaptığımız söylenemez. Bu yıl nedense epeyce bir hırs yapıp kendi başıma alış veriş yapmanın yollarını aramaktaydım. Aslında etrafımızda bulunan yakın arkadaşlarımız her zaman yardımlarını esirgememiş olsa da insanın kendi alış verişini kendi başına yapıyor olabilmesi büyük bir haz.

Geçenlerde okuduğum dergilerden birinde TaoBao’dan yapılan alış veriş için ne kadar kolay ödeme yapılabileceğini öğrenmiş olmam beni tekrardan motive etti. Ve onların tarif ettikleri şekilde işlemlerimi yaptırıp, gerçekleştirilen alışverişin ödemesini yapabilecek duruma geldim 🙂 Size kısaca neler yaptığımı anlatayım:

taobao

1) Pasaportunuz ile beraber bir Bank of Communication bankasından hesap açtırma ve hesabı açtırırken mutlaka TaoBao için açtırdığınızı belirtmeniz.

2) Cüzi miktarda para yatırma. Toplamda 15 RMB yıllık kart bedeli alıyorlar. Üstünü yatırmak tamamen size kalmış.

3) Sonrasında Ingilizce konuşan bir banka görevlisi size tüm internet işlemlerinde yardımcı oluyor. Bu işlemler öncelikle; TaoBao sitesinde size bir hesap açılması, bunun arkasından Alipay’de bir hesap ve sonrasında Bank Of Communication internet bankacılığının aktive hale getirilmesi.

4) Cep telefonunuza Bank Of Communication uygulaması indirip,kişisel ayarlamalarınızı yapıp size her işleminizden sonra ücretsiz mesaj gönderilmesini sağlama.

Tüm bu işlemlerde Banka görevlisi size her şeyi detayına kadar anlatıp üzerine nasıl alışveriş yapabileceğiniz ile ilgili bir demo gösteriyor. Sonrasında da tüm sitelerden güvenli bir şekilde çıkıp size iyi alışverişler diliyor.

Buraya kadar işler gayet düzgün ilerledi , banka görevlisine ayrıca teşekkür etmem lazım. Şimdi sıra önümüzdeki günlerde kendi başıma ilk alışverişimi de yaparak hedefimi gerçekleştirmekte. Tabii TaoBao’nun tamamen Çince olması eminim bana başka güzel tecrübeler yaşatacak 🙂

PS: Tüm bu işlemler sırasında Bankadan almış olduğunuz debit kartınız ve debit kart şifreniz önemli yer tutmakta. Bir de Bank of Communication Cumartesi günleri çalışmıyor. Kalabalığa kalmak istemiyorsanız Pazar gününü seçebilirsiniz 🙂