Şanghay’da Fotoğraf Makinesi & Ekipmanı Alışverişi


Varlığından haberdar olduğum ama hiç ziyaret etmediğim bir mekana gitme fırsatı buldum geçenlerde.. Fotoğraf makinesi almak isteyen veya fotoğraf makinesi olan ama aksesuar eksiği olan hemen herkesin son kararını vermeden önce görmesi gereken bir mekan burası.. Üç farklı binada, her birinde yaklaşık 6-7 katta bulunan küçük dükkanların “fotoğraf” ile ilgili tüm beklentilerinizi karşılayabileceği bir mekan.. Hemen hemen tüm beklentiler demeliyim aslında, çünkü ben aradığımı bulamadım 🙂

Asıl adı “Xingguang Photographic Equipment Market” olan bu büyük mekana nasıl ulaşabileceğiniz konusuna gelelim.. Metro ile ulaşım epeyce rahat.. 4 no’lu hattı kullanarak Luban Road durağında iniyorsunuz, 1 no’lu çıkıştan yukarı çıkıyorsunuz, çıktığınız kaldırımda sola doğru (kuzey istikameti) yaklaşık 500 metre boyunca ana caddeyi takip ediyorsunuz ve hedefe ulaşıyorsunuz.. Taksi ile gelecekseniz “Luban Lu – Xietu Lu” adresini söylemeniz lazım şoföre.. Mekanın adresi ise “300, Luban Road –  Xietu Road” olarak geçiyor..

Yukarıda da söylediğim gibi A, B ve C binaları olmak üzere toplam üç adet bina mevcut.. Alacaklarınız kafanızda netse ilk binada tüm alışverişi halledebilirsiniz.. Tek yapmanız gereken bir kaç mağazaya girip ürünün fiyatını sormak, sonrasında ise ilk söylediği fiyat en düşük olan mağazaya gidip biraz indirim yaptırmak 🙂 İlk iki katta başta Canon ve Nikon olmak üzere bir çok bilinen markanın fotoğraf makinelerini satan onlarca dükkan bulabilirsiniz..

Aksesuar alma amaçlı geldiyseniz daha üst katlara çıkmanız gerekiyor 🙂 Buralarda tripodlardan tutun, çeşit çeşit çantalara, lenslerden tutun, fotoğrafçılık ile ilgili dergi/kitap satan mağazalara, pillerden tutun hafıza kartlarına kadar her çeşit aksesuarı bulabilirsiniz.. Eğer fotoğrafçılık ile çok yakından ilgileniyorsanız bu üç binada tüm katları gezerek bir gününüzü sabahtan akşama kadar burada geçirebileceğinize eminim 🙂 Bu arada bozuk makineleri tamir eden bir yer de varmış en üst katta, aklınızda bulunsun..