Şanghay Expo Fuarı Sona Ererken


Kapılarını resmi olarak açtığı 1 Mayıs’tan bu yana Şanghay Expo Dünya Fuarı hemen her gün gerek yerli gerek yabancı birçok ziyaretçiyle doldu taştı diyebiliriz.. 31 Ekim itibari ile kapanışı yapılacak olan fuarı gezmeniz için önünüzde 1 haftadan daha az bir zaman kaldığını hatırlatmak isterim.. Bu arada fuar öncesinde Şanghaylı yetkililerin beklentisi olan 70milyon adet ziyaretçi eşiğide geçtiğimiz hafta sonu itibariyle aşıldı..

Bir de rekor kırıldı bu arada 16 Ekim günü.. Günlük ziyaretçi sayısı rekoru.. O gün Expo’ya gitmek için gerçekten yanlış bir günmüş 🙂 Aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi, havanın mevsim normallerinin üzerinde bir şekilde güzel olmasının, haftasonu olmasının ve Expo’nun bitmek üzere olmasının etkisinin en fazla hissedildiği gün olmuş 16 Ekim Cumartesi günü.. O gün Şanghay Expo’yu 1.032.700 kişi ziyaret etmiş ve bu bir rekor olarak tarihe geçmiş.. Önceki rekor Osaka’da 1970 senesinde düzenlenen Expo Fuarı’na aitmiş.. 16 Ekim’den bazı karelerle başbaşa bırakayım sizi 🙂

Yukarıda da söylediğim gibi artık bu büyük fuarın son haftasına girmiş bulunmaktayız.. Son hafta biletleri normal biletlere oranlar daha  pahalı olacak.. Elinde normal bilet olanlar 40RMB ödeyerek son hafta biletine çevirebilecekler biletlerini.. Benim düşüncem, bugüne kadar gitmediyseniz, keşke gitseydiniz 🙂 Çünkü son hafta içerisinde de gene epeyce kalabalık olacağını düşünüyorum Expo Fuarı’nın..

Böyle bir organizasyona imza atan Şanghay kentini de ayrıca tebrik etmek istiyorum.. Fuar öncesinde ve esnasında şehrin gerçekten değiştiğini gözlerinizle görebiliyorsunuz.. Ulaşıma yaptığı katkının (yeni metro hatları, otobüsler, taksiler vs.) yanı sıra Şanghay’ın neredeyse tamamının yenilenmesini sağladığını söyleyebiliriz bu fuarın.. Umarım bir gün bizim bir şehrimiz de bu fuarı düzenler ve o şehrimizin de altyapısı/üstyapısı bu şekilde değişir, gelişir..

Not: Fotoğrafları ChinaSmack sitesinden aldım..