Şanghay’da Ehliyetinizi Çin Ehliyetine Çevirmek


Takdir edersiniz ki, Çin’de araba kullanmak Çince bilmeyenler için epeyce meşakkatli bir eylem.. Gerçi Şanghay bu açıdan en az zorlanılacak şehirlerden biri, çünkü bir çok trafik tabelasında cadde isimleri latin harfleri ile de yazılıyor.. Buna rağmen yolları öğrenmek, giriş çıkışları bilmek, bir de tabii yerli şoförlerin araba kullanış şekline alışmak biraz zaman alacaktır.. Bunların hepsini yaparım diyorsanız, bir de tabii ehliyetinizi Çin ehliyetine çevirmeniz gerekiyor.. Bunu nasıl yapacağını merak edenler için ShanghaiHalfpat sitesinde gördüğüm bu yazıyı Türkçeye çevirip sizlerle paylaşmak istedim..

Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP) Çin’de geçerli olmadığından dolayı bu belgeye veya muadili başka bir belgeye sahip de olsanız sürücü belgenizi Çin sürücü belgesine çevirmek için aşağıda listelenmiş olan prosedürlerden geçmek zorundasınız..

Ehliyetinizi tercüme ettirin: Başvurunuzu yapmadan önce orijinal ehliyetinizin onaylı tercümesini tedarik etmiş olmanız gerekiyor.. Aşağıdaki adrese ehliyetiniz ile birlikte başvurursanız 50RMB karşılığı Çince tercümesini yapacaklardır..

上海市外事翻译工作者协会, Shanghai Interpreters’ Association
北京西路1277号(国旅大厦)1607室
Rm. 1607, No. 1277 Beijing Road (W)
Tel. 63239910
Çalışma Saatleri: 9AM-4:30PM, Pazartesi-Cuma

Karakoldan geçici ikamet belgesi alın: Bu herkes için gerekli olan bir belge zaten.. Bununla ilgili daha önce bir yazı da yazmıştım..

Sürücü belgenizi Çin ehliyetine çevirmek için bir sonraki adım aşağıda sıralanmış belgeleri gene aşağıda adresi verilmiş yetkili makama teslim etmek olacak.. Belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olun.

1. Ehliyetinizin onaylı tercümesi
2. Ehliyetinizin orijinali + fotokopisi (ön+arka)
3. Pasaportunuz + fotokopisi (ön sayfa + oturum izninin olduğu sayfa)
4. Geçici ikamet belgesi + fotokopisi

Driving License Issuing Authority, Shanghai Vehicle Management Bureau
179 Qinchun Road (Minhang district), 179 沁春路 (Metro – Line 5 – Chunshen Road İstasyonu)
Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 9am – 5pm (Cumartesi günü başvuru yapılamıyor olabilir)

Büroya vardığınızda önce vesikalık çekimi için 12 no’lu binaya gidiyorsunuz (40RMB). Orada ayrıca fotokopi de çektirebiliyorsunuz (sayfası 1RMB). Fotğrafınızı çektirin ve teslim alın. Kendi fotorğrafınızı kullanmanıza izin verilmiyor çünkü burada çektikleri fotoğrafın üzerine isminizi ve kimlik numaranızı basıyorlar..

Resimlerinizi aldıktan sonra check-up için sağınızdaki kapıdan devam ediyorsunuz.. İlgili formları alıp 60RMB check-up ücreti ödüyorsunuz.. Formu doldurup resminizi yapıştırdıktan sonra görme ve duyma testleri için farklı küçük odalara geçiyorsunuz.. Formdaki tüm alanlar doldurulduktan sonra çıkışa yakın pencerenin ordaki görevliye formu onaylatıp damgalatıyorsunuz..

Sonrasında tüm belge ve formlarla birlikte 8 no’lu binaya geliyorsunuz. Girişteki eleman belgeleri kontrol edip size bir sıra numarası veriyor.İkinci kattaki 202 no’lu odaya çıkıyorsunuz. Orada belgeleriniz bir kez daha kontrol ediliyor ve hepsi tamamsa tüm belgeleri birleştirip size geri veriyorlar. Sonrasında 9 no’lu binaya gidip bilgisayarlı teorik test için tarih almanız gerekiyor. Orada size üzerinde adınız, test günü, saati ile çalışmanız gereken konuları içeren web sitesinin adresi (http://www.shjtaq.com) olan bir kağıt veriliyor..

Bilgisayarlı Teorik Test
: Testte çoktan seçmeli ve doğru/yanlış şeklinde yanıtlanması gereken 100 soru bulunuyor. 45 dk içerisinde en az 90 tanesine doğru yanıt vermeniz gerekiyor. Sınav yerine gelirken, test randevu kağıdınızla birlikte tüm belgeleri (pasaport, ehliyet dahil) yanınızda getirmeniz gerekiyor. Test 9 no’lu binada yapılıyor. Test bittikten sonra hemen bir pencere çıkıyor ve size geçip geçmediğinizi söylüyor.

Eğer geçtiyseniz, dışardaki görevliye gidiyorsunuz ve sonucunuzun çıktısını alıyorsunuz. Çıktı ile birlikte tüm belgelerinizi alıp 8 no’lu binaya gidiyorsunuz, girişte bu sefer 200 no’lu oda için sıra numarası alıyor ve orada da gene belgelerinizi kontrolden geçirtiyorsunuz. Oradan size verilen fiş ile birlikte ödeme yapmak için (40RMB test için, 15RMB sürücü belgesi için) aşağıya iniyorsunuz. Sonrasında ikinci kata çıkıp büyük odaya gidiyorsunuz, 16 no’lu pencereye tüm belgelerinizi teslim ediyorsunuz ve size 10 dk içinde Çin ehliyetinizi teslim ediyorlar..

Eğer testi geçemediyseniz, yeni bir test için tarih almanız gerekiyor. Test öncesinde soru bankasındaki sorular üzerinde geçmeyi, ve deneme testini yapmayı unutmayın.