Şanghay’dan İsviçre Vizesi Almak


Eminim bir çoğumuzun hayatında en az bir “Schengen Vizesi” macerası olmuştur.. Büyük bir dikkatle hazırlanan belgeler, doldurulan formlar, alınan randevular, gidilen mülakatlar, verilmeye çalışılan sevimli cevaplar vs. Sonrasında ise heyecanlı bir bekleyiş.. Tüm bunların hepsi 3-5 günlük verilecek olan o vize için.. Vizeyi alınca da iş bitmez, bazen karşı ülke havaalanındaki gümrük memurunu ikna edecek cevaplar da vermeniz gerekebilir 🙂 Bu nedenle İsviçre’nin de Schengen ülkelerinden biri olduğunu (Avrupa Birliği’ne dahil olmamasına rağmen) öğrendiğimde vize başvurusu öncesi biraz çekinmedim değil hani.. Gerçi yabancı bir ülkede otururken vize başvurusu yapmanın Türkiye’de otururken bu başvuruyu yapmaya nazaran daha kolay olacağını da düşündüm öte yandan.. Gerçekten de çok zor olmadı..

İlk önce Şanghay’daki İsviçre Konsolosluğu’nun web sitesine girerek hem mekanın yerini, hem de vize başvurusu için gereken evrakları öğrendim.. Buna göre İsviçre’ye turist vizesi başvurusu yapmak için gerekli olan evraklar şunlarmış:

1) Buradan indirebileceğiniz başvuru formunun doldurulmuş hali

2) Uçak rezervasyonunuz (vize çıkmadan satın almayın biletleri diyorlar)

3) Otel rezervasyonunuz

4) Şirketinizin mühürlü iş lisans belgesi

5) Müdürünüzün imzaladığı sizinle ilgili temel bilgileri içeren bir dilekçe (şirket antetli kağıda)

6) Bankanızdan alacağınız, son 6 aylık hesap hareketlerinizi gösteren belge

7) Tabii ki pasaportunuz, iki adet fotoğraf ve  490RMB vize ücreti

Ben bunların yanında n’olur n’olmaz diyerek seyahat sağlık sigortası, kartvizit, çalışma izni fotokopisi gibi ek belgeleri de yanımda götürdüm.. Şanghay’daki İsviçre Konsolosluğu lokasyon olarak Xianxia Road üzerinde, Gubei Road kesişimine çok yakın, Far East International Plaza isimli iş merkezinin A bloğunda, 22. katta yer alıyor.. Binanın girişinde fotokopi çektirebileceğiniz, çıktı alabileceğiniz (hatta sigorta ve resim olayını da hallediyor olabilirler, emin değilim) minik bir yer olduğunu da hatırlatayım..

Girişte görevli tarafından dağıtılan numaraları alıp, sıranız gelince içeri giriyorsunuz.. Mesai 9:00’da başlıyor ama ne kadar erken gelirseniz o kadar küçük numara alırsınız. 8:30-8:45 arası iyidir yani.. Çok fazla kalabalık olmuyor gerçi ama gene de işi şansa bırakmamak lazım 🙂 Sıra gelince belgelerinizi görevliye teslim ediyorsunuz, tek tek üzerlerinden geçiliyor, ve size, üzerinde, hangi gün saat kaçta pasaportunuzu teslim alabileceğinizi yazan bir kağıt veriliyor. Normalde 10 gün kadar sonrasına veriyorlar vizeleri, o nedenle son anda başvurmamak lazım..