Şanghay’da Japon Hot Pot (Shabu Shabu)


Çinlilerin en sevdikleri restoranlardan birinin de Hot Pot restoranları olduğunu daha önce söylemiştim sanırım.. Kısaca tekrar etmek gerekirse ya masanın ortasına konan ve alttan ısıtılan büyük bir ‘tencere’ vasıtasıyla, veya herkes için ayrı olarak önünüze konan minik tencere vasıtasıyla kaynatılan suyun içine attığınız çeşit çeşit ince kesilmiş etler, sebzeler, otlar vs. karıştırıp yediğiniz bir yemek tarzı.. Özellikle kış aylarında kapalı gişe oynuyorlar bu restoranlar tabiri caizse 🙂 Genelde bu restoranlar yerli oluyorlar ama az da olsa yabancı menşeili olanları da mevcut..

Shabu Shabu adlı Japon restoranı da bunlardan bir tanesi.. Shabu Shabu Huaihai Road üzerinde yer alıyor. “1720 Huaihai Lu, Wuxing Lu” şeklinde geçen adrese ulaşmak için Wuxing Lu kesişiminda taksiden inip 20-25 metre ilerlemeniz veya metro 10 no’lu hattın Shanghai Library durağında inip biraz daha fazla yürümeniz yeterli 🙂 Mekanın dışında Shabu Shabu şeklinde latin harfleriyle yazılmış bir tabela göremeyeceksiniz bu arada, yanlışlıkla geçip de yürümeye devam etmeyin.. Gitmeden önce, eğer bir de haftasonu akşam gidecekseniz “6471-7657” no’lu telefonu arayıp rezervasyon yaptırmanızı kesinlikle tavsiye ederim..

İçeri girince sizi varsa rezervasyonunuza göre uygun bir masaya yönlendiriyorlar.. Masalar biraz değişik burada.. Önce merdivenle iki basamak yukarı çıkıyorsunuz [bu arada ayakkabınızı çıkarmanız gerekiyor, benim gibi ayakkabıyla çıkıp garsonları kendinize güldürmeyin 🙂 ] daha sonra ayaklarınızı masanın altındaki boşluğa sokarak minderin üzerine oturuyorsunuz.. Bir nevi, epeyce sığ bir kuyunun başında ayaklarınızı aşağı salarak oturduğunuzu, ve kuyunun kapağının da masa olduğunu düşünün.. Bilmem anlatabildim mi 🙂

Mekanın en güzel özelliği 88RMB’ye size sınırsız yeme imkanı vermesi.. Bu sayede menüde yer alan her türlü eti, sebzeyi önünüzde kaynamakta olan suda pişirerek  istediğiniz kadar yiyebiliyorsunuz.. Deneyenler bilirler, etler neredeyse zar inceliğinde olduğundan pişmeleri çok kısa sürüyor.. Denediğimiz tüm etleri beğendiğimizi söyleyebilirim.. İçecekleri ayrıca ödemeniz gerekiyor bu arada ama onlar da çok pahalı değil.. Çalışanlar her ne kadar İngilizceleri çok iyi olmasa da, gayet güleryüzlü ve ilgili.. Mekanda kredi kartı geçmiyor..