Şanghay’da Kitap Cafe (Garden Books)


Haftasonunda havanın güzel (soğuk ama güneşli) olmasının da etkisiyle her iki günü de dışarıda geçirdik.. Cumartesi günü öncelikle çok da umduğumuz gibi gitmeyen (ki bu nedenle sitede detaylı yazmaya gerek duymadığım) bir köpek çiftliği(!) ziyareti yaptık.. Sonrasında yapmış olmaktan ötürü ailecek çok memnun olduğumuz bir arkadaş ziyaretinde bulunduk.. Ve sonrasında işsel problemler nedeniyle eve acil bir dönüş yapmak zorunda kaldık 🙂 Pazar gününü ise French Concession bölgesini keşfetmekle geçirdik.. Keşfettiğimiz mekanlardan ilkinden bahsedeceğim bu yazıda, özellikle ‘ithal’ İngilizce kitap bulma konusunda sıkıntı çekenler için ideal bir adres burası, Garden Books adlı kitapçı..

Aslında yola çıkış amacımız Jiashan Market’i (ki bu da başka bir yazının konusu olacak) keşfetmekti.. Bu amaçla evden çıkıp yürümeye başladık.. Ne varki hava şartları bizi taksiye sürükledi 🙂 Shanxi Nan Lu üzerinde ilerlerken birden karar değiştirip, ne zamandır görüp bir türlü içine girmediğimiz Big Feet adlı mağazanın orda taksiden indik.. Adı üstünde, benim gibi koca ayaklılar için çözüm sunmasını bekliyorduk bu mağazadan.. Sonuç ise tam bir hayalkırıklığı oldu.. 44 numaranın üzerinde sadece bir çift ayakkabı vardı mağazada, o da ancak Shaquille O’Neal için ideal boyuttaydı! Ordan içimden (biraz da dışımdan) söylediğim güzel(!) sözlerle çıkıp caddede ilerlemeye başladık ve ileride sağda bulunan Garden Books ile karşılaştık.. Müge’nin daha önce bildiği bu mağazaya ben ilk kez girecektim..

Garden Books’a ulaşmak için Shanxi Nan Lu’dan aşağı (güneye) doğru inerken Changle Lu’ya geldiğinizde sağa dönmeniz yeterli.. Mağaza Changle Lu üzerinde ama Shanxi Nan Lu’ya da çok yakın.. “325 Changle Road –  South Shanxi Road” şeklinde resmi adresini de vereyim.. İçeriye girince buranın epeyce büyük bir mekan olduğunu görebiliyorsunuz.. Gördüğüm kadarıyla tüm kitaplar İngilizce, hepsi ünlü yayınevlerinden ithal edilmiş, orijinal kitaplar.. Hemen her konuda kitap bulmak mümkün.. Çin/Şanghay ile ilgili seyahat veya iş kitapları, Çince ile ilgili bir çok kaynak, yemek kitaplar, kişisel gelişim kitapları, ve daha bir çok türde kitaplar.. Kitaplara ilginiz varsa burada saatler geçirmeniz olası gerçekten.. Saatler diyorum çünkü burası sadece bir kitapçı değil, başlıkta da belirttiğim gibi bir kitap cafe..

İçeride bir yandan kitap okuyup bir yandan da bir şeyler atıştırabileceğiniz, hatta karnınızı doyurabileceğiniz bir düzen mevcut.. Yiyeceklerinizi seçmeniz için güzel bir tezgah, ve arkasında epeyce masa/sandalye bulunan geniş bir oturma alanı.. Dediğim gibi, eğer zamanınız varsa, kitap-kahve ikilisi için en güzel yerlerden biri Garden Books.. Fiyatlar ile ilgili olarak ise maalesef bilgim yok çünkü yolumuz üstünde keşif amaçlı uğradığımız için ne bir şeyler yedik, ne de kitap aldık ordan.. Kitapların arkalarında da fiyatları yazmıyordu bu arada 🙂 Benim tahminim yiyeceklerin olmasa bile, kitapların biraz pahalı olabileceği yönünde.. Ne de olsa orijinaller 🙂