Şanghay’da Yunan Lokantası (Mythos)


Şanghay’da yaşayanlara sorulan en popüler sorulardan biridir, “Ne yiyeceksiniz orada?” sorusu, veya başka bir versiyonu Şanghay’a ilk kez gitmesi gerekenler tarafından endişeli bir şekilde sorulur, “Ne yiyeceğiz orada?” şeklinde 🙂 Halbuki burada kaldığınız süre içinde en son endişe duyacağınız konulardan biridir yemek olayı.. Damak tadımıza uygun epeyce seçenek vardır çünkü.. Türk restoranları ve onların ekonomik alternatifi diyebileceğimiz Uygur restoranlarının dışında İtalyan ve Yunan restoranlarında da karnınızı güzelce doyurabilirsiniz.. Cool Docks içerisinde bulunan Yunan restoranı Mythos’a son bir kaç hafta içerisinde ikinci kez gidince hemen bir şeyler yazmak istedim..

Geçtiğimiz ay evlilik yıldönümümüz [ 3 🙂 ] nedeniyle gitmiştik bu restorana, geçtiğimiz akşam ise Tuba arkadaşımızın doğum günü için toplandık orada.. Mythos lokasyon olarak yukarıda da belirttiğim gibi Cool Docks’un içerisinde yer alıyor.. Cool Docks nedir, nerededir diyecek olursanız sizi hemen burayla ilgili yazdığım yazıya yönlendireyim 🙂 Mekana minimum seviyede yürüyerek ulaşmak isterseniz taksiye “Waima Lu – Maojiayuan Lu” adresini vermenizi öneririm.. Böylece sizi hemen Cool Docks girişinde bırakacaktır.. En son gittiğimiz seferden bu yana buranın epeyce popülerleştiğini ve kalabalıklaştığını da söyleyebilirim..

Restoranın yemeklerinden önce lokasyonundan bahsetmek daha doğru olacaktır.. Biz her iki gidişimizde de en üst kattaki terasta oturduk ve gayet memnun kaldık.. Son gidişimizde biraz sıcakladık gerçi ama çalışanlardan rica edip vantilatörü yanımıza kadar getirmelerini sağladık 🙂 Siz de gidecekseniz ve hava çok sıcak değilse terası tavsiye ederiz kesinlikle.. Yemeklere baktığımızda ise buraya tam bir Yunan restoranı dememek lazım sanırım çünkü menüsünde epeyce ulaslararası tada rastlamak mümkün.. Lahana sarması, musakka gibi yemekleri de gördük bu arada menüde 🙂 Kendilerini Yunan yemekleriyle kısıtlamak istememişler anladığım kadarıyla çünkü her geçen gün kalabalıklaşan Cool Docks’a çok farklı milliyetlerden insanlar gelebiliyor..

Yemeklerin lezzeti konusunda bir sıkıntı yaşamadık, gerçekten güzel yapıyorlar ve porsiyonlar doyurucu.. Mekanın bence en çok dikkat çeken özelliği ise fiyatların epey pahalı oluşu.. Hatta bugüne kadar Şanghay’da gördüğüm en pahalı menülerden birine sahip diyebilirim.. Tabii henüz gitme fırsatı yakalamadığımız, ancak okuduğumuz “gerçek lüks” restoranları bir kenara koyuyorum 🙂 Alkol almasanız bile kişi başı 200-300RMB gibi bir meblağı gözden çıkarmak gerekiyor en azından.. Fiyatlar dışında pek bir eksi yanı yok diyebilirim Mythos’un.. Bir de ara katlar genelde boş oluyor ve duvarlarında çok güzel manzara resimli duvar kağıtları var.. Müge her gittiğimizde o manzaranın önünde resim çektirmeyi ihmal etmedi, siz de deneyin, güzel görünüyor 🙂