Şanghay’dan Hong Kong’a Kamera/Lens Alışverişi


Genelde Şanghay’a gelecek olanlar hazır gelmişken elektronik alışverişimizi de buradan halledelim diyerek Şanghay’ı uygun fiyatlı elektronik cihazların bulunabileceği bir yer olarak görüyorlar ama aslında durum tam olarak böyle değil 🙂 Eğer orijinal ürünler almak istiyorsanız buradaki resmi fiyatların Türkiye’deki fiyatlardan çok fazla farkı olmadığını söylemeliyim.. Ha orijinaline birebir benzesin, benzer fonksiyonları olsun, benim için yeter diyorsanız o zaman sorun yok tabii, buradan onlarca farklı alternatif bulabilirsiniz.. Hong Kong’tan getirilen ürünlerin üzerlerine biraz kâr konarak satıldığı yerler fiyat olarak belki biraz daha uygun olabilir ama bence imkanınız varsa bu tür ürünleri Hong Kong’dan almak daha mantıklı.. Burada Hong Kong’a yolu düşecekler ve fotoğraf makinesi / kamera / lens alışverişi yapacaklar için Internette rastladığım bir kaynakta tavsiye edilen mekanlardan bahsedeceğim.. Bu tür fotoğrafsal ürünler için Şanghay fiyatlarını öğrenmek isterseniz şu yazıda bahsettiğim mekana gitmenizi öneririm.

hong-kong-fotograf-kamera

Aşağıdaki listede, her cümlede -miş, -muş kullanmaya üşendiğim için yazıyı sanki ben yazmışım gibi bir kanıya kapılmayın lütfen.. Burada adı geçen yerlerle ilgili yazılanlar çoğunlukla yazının orijinalinin yazarının görüşleri, ve benim araya eklediğim bir kaç minik espriden ibaret 🙂 Ben şahsen kendim için Hong Kong’dan fotoğraf ekipmanı alışverişi yapmadım. Bir kere sevgili dostum Tuncay ile beraber gidip onlara bir Canon almıştık, onun için de aşağıda bahsedilen Mongkok’ta bulunan dükkanları gezip bir tanesini kafamıza göre seçmiştik.. O zaman bu yazıyı okumamıştım tabii 🙂 Bunun dışında kişisel bir fotoğraf makinesi / lens tecrübem olmamıştır Hong Kong’da, bu nedenle sorumluluk kabul etmem, şimdiden söyleyeyim 🙂

1) Stanley Street (Central) : Burada bulunan 4-5 kamera mağazasında muhtemelen Hong Kong’taki en uygun fiyatları bulabilirsiniz.. Kaliteli hizmet, resmi garanti ve teknik sorularınıza cevaplarla tavsiyeler de alabileceğiniz bu mağazalarda bir çok farklı ürün mevcut.. Stokta her ürün her zaman olmayabiliyor.. Genelde “ürünü beğenmedim, paramın iadesini istiyorum” veya “bu makineyi başka bir makineyle takas edebilir miyiz” türünde isteklerinize red cevabı verdiklerini de ekleyeyim.. Bu cadde üzerindeki mağazalardan özelklikle tavsiye edilen iki tanesi:

* Kinefoto Limited: G/F., Shop 1 66-68 Stanley Street Central, Hong Kong, Tel 852 25232087 (Burada Simon adlı çalışan özellikle tavsiye ediliyor güleryüzlülüğü ve verdiği hizmeti kalitesi ile)

* Mirama Photo Supplies: 45 Stanley Street Central, Hong Kong

2) Echo Photo & Audio : Bu mağazanın da son zamanlardaki fiyatlarıyla Stanley Street üzerindeki mağazalarla yarışmaya başladığı söyleniyor.. Örnek olarak, Canon 6D + 24-105L için verdikleri kit fiyatı Stanley’deki mağazalardan 700HKD daha düşükmüş.. Yalnız sağladıkları garantinin “mağaza garantisi” olduğunu ekleyeyim..

Adres: Shop D, G/F, Hanyee Building, 19-21 Hankow Road, Tsim Sha Tsui, Kowloon.

Telefon: 23760478

Email: echopaltd@biznetvigator.com

3) Cam2 (Mongkok) : Bu mağazanın göze çarpan özelliği Hong Kong’daki genel durumun aksine burada sergilenen modelleri alıp kurcalayabiliyor olmanız.. Ayrıca özellikle April ve Ringo adlı çalışanların güleryüzlülüğü ve verdikleri hizmet kalitesi de buranın artı özelliklerinden.. Hemen metro çıkışında bulunan dükaknı geçerek asansörlere ilerleyin ve 9. kata çıkın..

Adres: 9/F., Yau Shing Comm. Centre 51 Sai Yeung Choi Street, Mongkok, Kowloon (Metro ile Mongkok İstasyonu, E2 no’lu çıkış)

Telefon:  852 2787 0173

Web: http://www.cam2.com.hk/

4) Apliu Street (Sham Shui Po) : Bu cadde üzerindeki mağazalarda da fotoğraf makinesi, kamera ve bunların çeşitli aksesuarlarını, bunun yanı sıra ikinci el ürünleri de bulmanız mümkün.. Fiyatlar kaliteyle de paralel olarak biraz düşük.. Mesela 250HKD verip aldığınız bir tripod bir sene sonra emekliliğini isteyebilir 🙂 Yukarıdaki mekanlara göre burada daha fazla pazarlık yapabilirsiniz.. Önerilen bir mağaza:

* Ying Kee: 162 Apliu Street, Sham Shui Po, Tel 852 2725 2373

5) Wing Shing (Mongkok) : Boyut olarak daha büyükçe olan bu mağazanın içerisinde ürün çeşitliliği epeyce fazla.. Daha da önemlisi birinci sınıf hizmet ve resmi garanti belgelerini sağlıyorlar size.. E tabii bu durumda da fiyatları diğer yerlere göre biraz yüksek..

Adres: 7 Sai Yeung Choi Street. Kowloon

Telefon: 852 2396 6886

6) Canon Showroom (Tsim Sha Tsui) : Buraya alıcı olarak değil de, bakıcı / deneyici olarak gitmeniz öneriliyor.. Tam bir Canon cenneti sayılabilecek bu mağazada neredeyse piyasadaki tüm Canon makineleri ve lensleri bulabilir ve test edebilirsiniz.. “Kafam rahat olsun” diyorsanız biraz daha fazla paraya kıyıp buradan da ürün alabilirsiniz tabii 🙂

Adres: 20/F, iSQUARE, 63 Nathan Road, Tsim Sha Tsui

Telefon: 852 3191 2333

7) Bilgisayar Merkezleri : Mongkok, Sham Shui Po ve Wan Chai başta olmak üzere Hong Kong’un dört bir yanına yayılmış bir çok bilgisayar merkezi de göreceksiniz.. Bu binaların içerisinde bilgisayar ve aksesuarlarının yanısıra fotoğrafçılık ürünleri satan irili ufaklı mağazaları da bulmanız mümkün.. Tabii buralarda yüksek kalite, orijinal garanti gibi temel ögelerden fedakarlık etmek gerekebilir 🙂

8) Fortress & Broadway : Bu iki mağaza için Hong Kong’un TeknoSA’sı ve Media Markt’ı diyebiliriz sanırım.. Bu elektronik mağazası zincirlerini ülkede epeyce göreceksiniz.. Fiyatları biraz yüksek ama orijinallik ve kalite konusunda sorun olmaz..

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

– Size verecekleri garanti “Japon Uluslararası Garantisi” ise büyük ihtimalle bunu kullanamazsınız çünkü ürünü Japonya’dan satın almış olmanız gerekiyor bu garantinin işe yaraması için..

– Gene bir çok garanti sadece Hong Kong ve Çin’de geçerli olabilir, özellikle DSLR makineler için.. Bu konuyu satıcıyla bir konuşun.. Lenslerde ise genellikle uluslararası garanti veriliyor..

– Kredi kartı ile ödemek isterseniz genelde %2-%3 komisyon oluyor.. O nedenle nakit para ile ödemek en ekonomik çözüm..

Bu sayfaya giderseniz bir çok modelin tarih bazlı Hong Kong fiyatını bulabilirsiniz.. Fiyatlar çok güncel olmasa bile en azından fiyat aralıkları ile ilgili kafanızda bir şey oluşmuş olur..