Şanghay’da Çocuklar İçin Türkçe Sınıfı


Geçtiğimiz gün Şanghay Başkonsolosluğumuz tarafından gönderilen bir email vasıtasıyla haberdar olduğum bir aktiviteyi, belki haberi olmayanlar vardır diye burada da paylaşmak istedim. Özellikle çocukları ile beraber burada yaşayan ve çocuklarının Türkçesi konusunda endişeleri olan aileler için gayet faydalı bir organizasyon olarak göründü bana. Konsolosluğun duyurusunu aynen aşağıya alıntılıyorum. Duyuruda bahsedilen katılım formuna ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şanghay

Şanghay’da yaşayan çocuklarımızın Türkçe lisan kabiliyetlerini ve Türkiye hakkındaki bilgilerini geliştirmek amacıyla “Türkçe Sınıfı” düzenlemesi öngörülmüştür.

“Türkçe Sınıfı”, Şanghay Uluslararasi Araştırmalar Üniversitesi Türkçe Bölümü’nde resmi görevli olarak bulunan okutmanımız Ali Uzun tarafindan gerçekleştirilecektir.

Sınıf, “ders” niteliğinde olmayacak; çocuklarımızın filmler ve oyunlar eşliğinde ifade yeteneklerini ve Türk Tarihi ve Kültürü hakkındaki bilgilerini geliştirmelerine imkan tanıyacak, interaktif bir formatta düzenlenecektir.

Türkçe Sınıfı’na, sadece okul çağında bulunan çocuklarımız iştirak edebilecektir.

Anılan faaliyetin ilk aşamada, 2 haftada bir cumartesı günleri; Başkonsolosluğumuz Yeni Hizmet Binası’ndaki bekleme salonunda yapılması planlanmıştır.

Sınıf, çocukların yaş dağılımına göre tek bir grup oluşturabilmesi halinde saat 10:30-12:00; iki grup olması halinde ise 10:30-11:30 ve 11:30-12:30 arasında düzenlenecektir. Katılım durumu kesinleştikten sonra, bu hususta ayrıca bilgi verilecektir.

Faaliyet ilk aşamada deneme mahiyetinde başlatılmış olup, okutmanımızın ve velilerimizin gözlemlerine göre, ileride gözden geçirilecektir.

Alerji ve benzeri sağlık nedenleriyle, çocuklarımızın ders sırasında -su hariç- herhangi bir yiyecek içecek maddesi tüketmesine izin verilmeyecektir.

Çocukların başkonsolosluğumuza ulaşımı ve ders bitiminde buradan alınması velilerinin sorumluluğundadır.

Çocuklarını “Türkçe Sınıfı”na göndermek isteyen ebeveynlerin aşağıdaki formu doldurup imzalayarak, en geç 14 Aralık 2012 Cuma günü saat 17:00’a kadar başkonsolosluğumuza ulaştırması gerekmektedır.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

T.C. Şanghay Başkonsolosluğu